Yeni Mac Pro

-


WWDC 2013 geldi geçti. Ancak izleri uzun süre geçmeyeceğe benziyor. MacPro da bunlardan bir tanesi. Apple etkinlik içinde güzel bir sürpriz yapıp ağzımıza bir kaşık bal çaldı ve gitti. Mac Pro’nun kısa bir ön tanıtımı yapıldı. Yenilenen Mac Pro, yılan hikayesini yıl sonunda tamamlıyor. Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duran tasarımı ise oldukça konuşulacak bir başka konu. Özelliklerine gelince;

 

ThunderBolt 2

Yeni MacPro thunderbolt 2 ile birlikte geliyor.İntel’in geliştirmiş olduğu teknoloji ile birlikte 20 Gbps gibi hızlara erişmek artık mümkün.

 

Screen Shot 2013-06-10 at 11.54.59 PM

İşlemci

MacPro İntel’in yeni geliştirmiş olduğu Haswell Xeon E5 mimarili işlemcinini kullanıyor ki bu da %50 daha fazla işlem gücü demek.Bu işlemciler 12 çekirdeğe kadar destekli olduğunu belirtelim.

Screen Shot 2013-06-10 at 11.37.08 PM

Ram

Yeni MacPro da 4 adet 1866 Mhz Ram slotu bulunmakta.Mid 2012 MacPro da Zaten 30GB /s  gibi bir Bant Genişliğine sahip olan MacPro bu hızını iki katına çıkartıp 60 GB/s  değere ulaşmış ki özellikle render işlemlerin de kullanıcılar içi büyük zaman kazancı anlamına gelmekte.

Screen Shot 2013-06-10 at 11.31.07 PM

Grafik Kartı

Artık MacPro da çift grafik kartı standart hale gelmiş.AMD FirePro Workstation teknolojisini kullanınan MacPro , 6 Gb’a kadar desteklenen VRAM desteği kazanmış.Yeni MacPro O kadar güçlü bir grafik işlemcisine sahip ki ; Rahatlıkla arkaplan da 4k çözünürlüğün de Render alabilirsiniz diyor Apple.

Screen Shot 2013-06-10 at 11.26.16 PM

Depolama

Artık MacPro PCIe SSD diske sahip.Sata portundan çalışan SSD diske göre 2.5x , 7200Rpm Mekanik diske göre 10x  daha hızlı olan bu birim ortalama 1.25GB/s veri erişim kapasitesine sahip.

mac-pro-xl

 

Soğutma sistemi ve tasarım.

Apple ‘nin en büyük anlamlarından bir tanesi de teknoloji yi tasarımla bütünleştirmesidir.İşte bu noktada Apple’in  yine bir çığır açtığını düşünüyorum.Tamamiyle silindire benzeyen bir alaminyum ve şaşırılacak kadar küçük olan Yeni MacPro yakından incelememiş olmama rağmen beni kendine hayran bıraktı.

Tek bir Fan ile üçgen prizma mantalitesi ile birlikte mükemmel bir soğutmayı amaçlayan Apple yine bir çığır açmış.

 

Screen Shot 2013-06-10 at 11.15.49 PM

 

Sonuç olarak Yeni MacPro Xeon işlemcisinden,1886Mhzlik Ramine, Çift Amd ekran Kartın dan,PCIe SDD diskine,ThunderBolt 2 arabiriminden ,Hdmi 1.4 çıkışlarına USB 3 den 802.11ac kablosuz iletişim standartına ve Bluetooth 4.0 teknolojisini barındırmasıyla beni çok etkiledi.Dünya üzerinde rakibi bulunmayan MacPro Çıtasını Bir gömlek daha yükseltmişe benziyor.En kısa sürede kendisinin Performans testiyle buluşmak dileğiyle.

 

Ömer Özkan
Ömer Özkan
Apple, Tech, Software Engineer & Editor of ElmaDergisi

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

  1. Açıkçası bu kadar küçük olacağını hep düşünmüştüm, hatta bir konsept tasarıma başlayıp yarıda bırakmıştım nasıl olabilir noktasında ama silindirik şekilde olacağı hiç aklıma gelmedi. Bu şeklide farklı olmaktan çok hava soğutma sistemini en küçük ve performanslı biçimde nasıl yaparız noktasından yola çıkıldığı belli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.