Yeni Macbook Air’ın Pil Ömrü 8 Saati Geçiyor

OsXDaily sitesinin kendi test sonuçlarına dayandırarak yaptığı habere göre, geçtiğimiz günlerde tanıtılan güncellenmiş Macbook Air’ların pil ömürleri 8 saatin üzerine çıkabiliyor. Bu sürenin Apple’ın Macbook Air  ürün bilgilerinde yer alan 7 saat pil ömrünün üzerinde olması da ilginç bir nokta. Aradaki yaklaşık 90 dakikalık fark ise ölçüm tekniklerinden kaynaklanıyor. Bu noktada Apple’ın ürünlerin pil ömrü konusunda daha mütevazı rakamlar öne sürdüğünü söyleyebiliriz. Tabii bu müşterilerin yanıltılmaması açısından son derece olumlu bir tutum.

İlk elden deneyimlediğim bir Vaio örneğini verecek olursam, Sony Center’da 4 saat pil ömrü ürün etiketiyle satılan bir dizüstünün 2 saati bile bulmadığını, bunu yetkili satıcıya söylediğimde “her marka böyle satıyor, hiç 3-4 saati bulan var mı?” türünden bir cevap aldığımı da belirteyim. Haberimize dönecek olursak, OsXDaily editörlerinin gerçek kullanım koşulları altında gerçekleştirdiği denemelerden aşağıdaki sonuçlar çıkmış. Açıkçası ben son derece etkileyici bulduğumu söyleyebilirim:

• 08:25 – %40 ekran parlaklığı %50 klavye aydınlatması, Safari ile hafif web tarama (Flash eklentisi kurulu değil), TextWrangler ve Pages programlarında yazı tabanlı işler.

• 06:45 – % 70 ekran parlaklığıyla yukarıdaki şartların aynısı.

• 05:33 -% 80 ekran parlaklığı, tam klavye aydınlatması, ağır uygulama kullanımı.

• 04:15 – % 100 ekran parlaklığı, tam klavye aydınlatması, Flash eklentisi ile birlikte Chrome tarayıcıda ağır uygulama kullanımı ve yaklaşık 25 açık sekme, Pixelmator görüntü düzenleme, 6 GB RAM kullanımı, 22 inç harici mönitör desteği

• 03:40 -% 80 ekran parlaklığ, makul uygulama kullanımı, 16GB veri indiriminde 1.2mb/sec de sürekli ağır wi-fi kullanımı

 

Tagged With: ,