Yeni, Retina Ekranlı MacBook Pro’nun mühendisliği…

Geçen hafta, iFixit devre uzmanları, Apple’ın MacBook Air ile başlattığı inceliği nasıl başardığını araştırdı. Bu incelik, bildiğiniz üzere Apple’ın yeni oyuncağı Retina Ekranlı MacBook Pro’nun  en önemli yeniliklerden biri.

Apple’ın ince ekran kapağında sakladığı 2880×1800 nasıl monte ettiklerini adım adım incelediler. Bu özel ekranın zaman ile bütün Mac’lere yayılması bekleniyor.


Retina ekran tam bir mühendislik harikası. Retina ekranı bir sıkıştırılmış sandviçe benzetebiliriz. Yeni MacBook Pro sanki iPad’in retina ekranının MacBook’a taşınmış şekli gibi… Apple bunun yanında Glossy MacBook Pro’larda yaşanan ekranın parlama olayını Retina ekran ile daha aza indirmeyi başarmış.


Retina ekran o kadar sıkı ve boşluksuz yerleştirilmiş ki iFixit’in yıllardır bu tür cihazları söküp takmayı oyuncaklarla oynamak gibi gören uzmanı, ekranı yerinden çıkartırken kırmış. Yurt dışında ve Türkiye’de bu kadar bekleyen kişi varken ekranı söken ve sökerken kıran o vatandaşı kınıyorum :)

Ekranın en alt kısmında 48 LED ekran ışığı ve çeşitli difüzör, daha iyi prizma ekran görüntüsü oluşmasına yardımcı oluyor.

Sizlerle kendi çektiğimiz fotoğraflar ile Retina Ekranlı MacBook Pro’yu  tanıtmak istiyorum. Bilkom’un karne kampanyasını uzattığını gözönünde tutarsak hala stokları bitirmeye çalıştığını söyleyebiliriz. Yeni MacBook Pro’ların önümüzdeki ay sonuna kadar Türkiye’de satışının başlayacağını düşünüyorum.

Tagged With: ,