Yeni, Retina Ekranlı MacBook Pro’nun mühendisliği…

-

Geçen hafta, iFixit devre uzmanları, Apple’ın MacBook Air ile başlattığı inceliği nasıl başardığını araştırdı. Bu incelik, bildiğiniz üzere Apple’ın yeni oyuncağı Retina Ekranlı MacBook Pro’nun  en önemli yeniliklerden biri.

Apple’ın ince ekran kapağında sakladığı 2880×1800 nasıl monte ettiklerini adım adım incelediler. Bu özel ekranın zaman ile bütün Mac’lere yayılması bekleniyor.


Retina ekran tam bir mühendislik harikası. Retina ekranı bir sıkıştırılmış sandviçe benzetebiliriz. Yeni MacBook Pro sanki iPad’in retina ekranının MacBook’a taşınmış şekli gibi… Apple bunun yanında Glossy MacBook Pro’larda yaşanan ekranın parlama olayını Retina ekran ile daha aza indirmeyi başarmış.


Retina ekran o kadar sıkı ve boşluksuz yerleştirilmiş ki iFixit’in yıllardır bu tür cihazları söküp takmayı oyuncaklarla oynamak gibi gören uzmanı, ekranı yerinden çıkartırken kırmış. Yurt dışında ve Türkiye’de bu kadar bekleyen kişi varken ekranı söken ve sökerken kıran o vatandaşı kınıyorum :)

Ekranın en alt kısmında 48 LED ekran ışığı ve çeşitli difüzör, daha iyi prizma ekran görüntüsü oluşmasına yardımcı oluyor.

Sizlerle kendi çektiğimiz fotoğraflar ile Retina Ekranlı MacBook Pro’yu  tanıtmak istiyorum. Bilkom’un karne kampanyasını uzattığını gözönünde tutarsak hala stokları bitirmeye çalıştığını söyleyebiliriz. Yeni MacBook Pro’ların önümüzdeki ay sonuna kadar Türkiye’de satışının başlayacağını düşünüyorum.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.