Yeni ürünler hakkında kısa kısa…

Dün, daha önce sizlere bildirdiğim gibi Apple, güncellenmiş iMac, Mac Pro ve Cinema Display’i duyurdu. Yeni bir ürün olarak Magic Trackpad ve Apple kalem pil şarj aleti piyasaya sürüldü.

iMac’in 21.5″ lik modelde Core i3, 27″ lik iMaclerde ise Core i3, i5, i7 işlemciler kullanılmış. Giriş seviyesi iMac olan 21,5″ lik modelde 256 MB Ati Radeon HD 4670 ve 512 MB lık Ati Radeon HD HD 5670 sunulmuş. 27″ ekran boyutlu dev arkadaşımız ise 512 MB Ati Radeon HD 5670 ve 1 GB Radeon HD 5750 ile satışa sunuluyor. Gördüğünüz gibi, aynen önceden tahmin edilen değişiklikler gerçekleşti.

Bu değişikliklerin haricinde beklenmeyen 2,5 SSD hard disk seçeneği eklenmiş. Türkiye’de ne zaman, hangi modeller gelir, değişiklik olur mu bilinmez ancak şu an satışta olan modellerde 256 GB lik SSD tercihinde bulunabilirsiniz.

Yeni Mac Pro’da güncellendi.Modelde 12 çekirdekli Intel Xeon işlemci bulunacak. Ekran kartı olarak da 1 GB Ati Radeon HD 5770 ve 1 GB Ati Radeon HD 5870 kullanılmış. Ürün Ağustos içinde piyasaya çıkacak. (Elbette ki ABD, Türkiye’de bu güncellemelerin gelmesi yine aylar alacak)

Bugün duyrulan ürünlerden 27″ lik Led Cinema Display, yakında satışa sunulacak. 27″ ‘lik modelde kullanılan monitörden bir farkı yok.

Magic TrackpadEn çok ilgi gören ürün sanırım Magic Trackpad oldu. MacBook ve MacBook Pro’larda severek kullanmaya alıştığımız cam, multitouch trackpad’in boyut olarak büyümüş versiyonu diyebiliriz. Aygıt bağlantıyı Bluetooth ile sağlıyor ve 70 $ lık bir fiyat etiketine sahip. Tabi biz bunu 70 Euro + KDV olarak düşünmeye başlayabiliriz.

Son ürün Apple Pil Şarj Cihazı. Adı üstünde. Kalem pilleri şarj etmekten farklı bir sihirli olayı yok. 6 adet şarj edilebilir pil ile birlikte 30 dolara satışa sunuldu. Eee bu kadar çok Bluetooth aygıt olunca etrafta (Magic Mouse, Bluetooth klavye, Magic Trackpad), bir pil şarj cihazı olmazza olmazdı zaten. Tahtakale’de gayet uygun fiyatlara şarj cihazı bulmak mümkünken bu ürünü alan olur mu? olur. Neticede Apple yapmış…

Bir de yazılım güncelleme geldi. Bu güncelleme ile Magic Track Pad’i masaüstü yada isteyen diz üstü modellerde kullanmaya başlayabilecek. Ancak daha büyük bir haber vereyim, güncelleme ile MacBook ve MacBook Pro modellerindeki çoklu dokunmatik yüzeye iki yeni özellik ekliyor.Üç parmakla sürükleme ve  yüzeye uygulanan sürtme gücüne duyarlı kaydırma (inertial scrolling). 2008 sonrası MacBook ve MacBook modellerine sahip olanlar güncellemenin kattığı yeni özelliklerden faydalanabilirler. Ayrı bir bilgi daha: inertial scrolling özelliği, son güncellenen MacBook Pro’lar ile birlikte kullanılmaya başlamıştı…

Tagged With: , , , ,