YouTube Erişim [3. Güncelleme]

youtube - Elma Dergisi(guncelleme 3: Dns i 8.8.8.8 yapin-kaldırsınlar artık su yasağı, bunaldım. (Güncelleme 2: Şu an için en sorunsuz iki DNS eklendi, 204.74.97.104 ve 69.111.95.106 Ayarlar yazının devamında)

Elma Dergisi Blog’da daha önce yayınladığım yöntemde, bu DNS adreslerini bulmadan önce Proxy ile Youtube’a girişi anlatmıştım. Ancak Proxy ile giriş interneti yavaşlatıyor. Bu nedenle bulduğum DNS leri sizinle paylaşıyorum. Güncellendikçe size yine buradan bildireceğim. Arada sırada Elma Dergisi’nde yayındağım videoların kaynağı pek tabiki meşhur You Tube. Malum, ülkemizde içerik engelleme yerine tamamını kapatma mantığını güden yetkililer sayesinde milyonların ziyaret ettiği dünyanın en popüler video paylaşım sitesi You Tube erişim engeline takılmış durumda. Sizlerden gelen mailler doğrultusunda, hala You Tube erişimi olmayan Mac ve Windows kullanıcılarının olduğunu görmek beni üzdü. Yazımın devamında adım adım Mac ve Windows kullanıcılarının engel olmadan önce nasıl giriyorlarsa, aynen o şekilde, tarayıcılarına yalnızca www.youtube.com yazarak girebilmelerine olanak tanıyan DNS değiştirme işlemini sizlerle paylaşacağım. Keyifli dakikalar dilerim :)

Yazının devamı için tıklayın:

Öncelikle eğer silmediyseniz Dock unuzda bulunan “Sistem Tercihleri / System Preferences ” simsgesine tıklıyoruz.

Sistem Tercihleri - Elma Dergisi

Ardından açılan Sistem Tercihleri Ekranında, Internet bölümünde bulunan “Network (Ağ) ” Simgesine tıklıyoruz.

Sistem Tercihleri / Network - Elma Dergisi

Network (Ağ) ayarlarımızı açtığımıza göre, DNS değiştirebilmek için, ekranda bulunan sekmelerden “DNS Sekmesi” ne tıklayabiliriz.

DNS Sekmesi - Elma Dergisi

DNS sekmesi’ni tıkladığımızda, mevcut DNS lerimizi görebileceğimiz, silip, yenilerini ekleyebileceğimiz ekrana ulaşmış oluyoruz.

DNS Ekleme - Elma Dergisi

Ekranda, mevcut DNS adreslerini görebilirsiniz. DNS Ekleme, çıkartma düğmesinden ” – ” ile mevcut DNS adreslerinizi silebilirsiniz. ” + ” düğmesine basarak ilk olarak

204.74.97.104

adresini, daha sonra tekrar “+” düğmesine basarak

69.111.95.106

adresini sistemimize giriyoruz.

“Tamam / Ok” düğmesine basıp ayarlarımızı kaydettikten sonra tek yapmanız gereken Safari, Firefox yada Chrome gibi herhangi bir internet tarayıcısının adres çubuğuna www.youtube.com yazmak. Hepsi bu. Artık engellere takılmadığınıza göre, hem Elma Dergisi’nde, hem de Facebook vb sitelerde yayımlanan YouTube kaynaklı videoları izleyebilirsiniz.

İyi seyirler….

Tagged With: , , , ,