“YouTube’a giremiyorum”

youtube - Elma DergisiElma Dergisi Blog üyelerinin son günlerde sıkça mail ile aynı soruyu sormasının ardından, burada paylaşmam gerektiğini düşündüğüm genel bir konu gündeme geldi. Malum, ülkemizde YouTube’a erişim yasak. Zaman zaman YouTube’a erişim amacıyla bilgisayarımızda yaptığımız ayarlar sonuçsuz kalabiliyor. Son günlerde fazla ilgilenemedim ancak gelen mailler ciddi bir sayıya ulaştığı için paylaşmadan edemedim. Genel olarak YouTube’a giremiyorum konu başlığı ile bana ulaşan mailleriniz için yapılması gerekenler aşağıda mevcut.

Öncelikle Dock üzerinde bulunan “System Properities / Sistem Tercihleri” ni açıyoruz.

Internet ve kablosuz ağ bölümünde bulunan “Network” simgesine tıklıyoruz.

Açılan pencerenin sağ altında bulunan “Advanced / ileri düzey” butonuna tıkladıktan sonra, sondan ikinci sekme olan “Proxy” sekmesine geliyoruz.

Sol Menüden “Web Proxy (HTTP)” i seçtikten sonra sağ tarafta açılan “Web proxy sunucu adresi” bölümüne  195.168.109.60 ve port bölümüne 8080 yazdıktan sonra “OK / Tamam” butotuna tıklayıp ayarları kaydediyoruz.

Pencereleri kapatıp tarayıcı adres çubuğuna www.youtube.com yazdığınızda sorunsuzca siteye erişebilir, videoları izlemeye, paylaşmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Tagged With: , , ,