Zuckerberg “Facebook Phone”u Yalanladı Ama…

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un kendi akıllı telefonunu üreteceği iddiası teknoloji dünyasında uzun zamandır konuşulan bir konu. Zaman zaman unutulsa da çeşitli teknoloji sitelerinin haberleri ile tekrar tekrar gündeme gelen “Facebook Phone” bu defa şirket CEO’su Mark Zukerberg tarafından yalanlandı. Ancak tartışmalar sona erecek gibi durmuyor.

Facebook kurucusu, şirketinin perşembe günü gerçekleşen ilk kazanç toplantısında, tekparça sosyal ağ için kendi  telefonlarını yapmalarının mantıklı olmayacağını belirtti.  Genç CEO, Facebook etiketli bir akıllı telefon için “Gerçekten mantıklı olmaz” şeklinde konuştu.

“Facebook Phone” iddiaları geçen yılın kasım aylarında All Things D sitesinin, Facebook ve HTC’nin “buffy” kod adlı bir cihaz üzerinde birlikte çalıştığı ve cihazın 12 – 18 ay içerisinde olacağı haberiyle hız kazanmıştı. Bu haberin ardından, bu yılın Mayıs ayında New York Times gazetesi, Facebook’un iPhone ve iPad üzerinde çalışmış yarım düzine eski Apple mühendisini “Facebook Phone” için donanım oluşturmaya yardımcı olmak üzere işe aldığını duyurmuştu.

Son olarak Bloomberg sitesi, bu ayın başlalarında All Things D sitesinin geçen yıl yayınladığı haberi yineleyerek, Facebook’un gizemli telefonunun 2013 ortasında piyasaya sunulacağını belirtti.

Mashable sitesi editörü Sam Laird ise Zukerberg’in Facebook etiketli akıllı telefonu inkar ederken mantıklı sebebleri olduğunu belirtmekle birlikte, sonu gelmeyen haberlere dikkati çekerek, Mark’ın kelime oyunları ile aslında yolda olan “Facebook Phone”u gizleme çabası içerisinde olup olmadığını sorguluyor.

Durum gerçekten karışık gibi görünüyor…

 

 

 

 

Tagged With: , ,