Ana SayfaDonanımApple, yeni HomePod'u tanıttı

Apple, yeni HomePod’u tanıttı

Apple, maalesef ülkemizde henüz ilk nesli bile resmi mağaza üzerinden satışa sunulmamış HomePod’un ikinci neslini tanıttı. Yurt dışında oldukça popüler olan akıllı hoparlörlerin kimine göre Türkçe dilini desteklemediği kimine göreyse bazı regülasyonlarla uymadığı gerekçesiyle ülkemizde yakın gelecekte satışa sunulması beklenmiyor. Henüz Türkiye’de resmi olarak satışta olan Apple TV’lerin de Türkçe Siri desteği olmadığını da hatırlatarak yeni HomePod’un detaylarını, Apple’ın yayınladığı basın bülteninden paylaşıyorum.

Apple bugün, şık ve ikonik tasarımıyla üst düzey ses kalitesi sunan güçlü akıllı hoparlör HomePod’u (2. nesil) tanıttı. Apple yenilikleri ve Siri zekasıyla donatılan HomePod, gelişmiş bilişimsel ses teknolojileri sunuyor ve büyüleyici Uzamsal Ses özellikli parçaları da destekleyen olağanüstü bir işitsel deneyim yaşatıyor. Günlük işleri düzene koymanın ve akıllı evleri yönetmenin kullanışlı yeni yollarını sunan HomePod ile kullanıcılar şimdi Siri’yi kullanarak akıllı ev otomasyonları oluşturabiliyor, evde duman veya karbonmonoksit alarmı algılandığında bildirim alıyor ve tüm odaların sıcaklığını ve nem oranını kontrol edebiliyor. Hem de bunların tamamı aygıta dokunmaya bile gerek olmadan halledilebiliyor.

Yeni HomePod, bugünden itibaren online olarak ve Apple Store uygulaması üzerinden sipariş edilebilecek ve 3 Şubat Cuma günü satışa sunulacak.

“Ses alanındaki uzmanlığımızdan ve yaptığımız yeniliklerden yararlanan yeni HomePod zengin ve derin baslar, orta frekanslı doğal sesler, net ve ayrıntılı tizler sunabiliyor.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerine şöyle devam etti: “HomePod mini’nin popülerlik kazanmasıyla birlikte, daha büyük bir HomePod’un ulaşabileceği daha güçlü ses kalitesine ilginin giderek arttığını gördük. Yeni nesil HomePod’u dünyanın her yerindeki müşterilere sunmaktan heyecan duyuyoruz.”

Zarif Tasarım

Akustik açıdan şeffaf, dikişsiz file kumaş ve kenardan kenara parlayan arkadan aydınlatmalı dokunmatik yüzeyi ile yeni HomePod her türlü ortama uyum sağlayan harika bir tasarıma sahip. HomePod, beyazın yanı sıra yüzde 100 geri dönüştürülmüş file kumaştan üretilmiş yeni bir renk olan gece yarısı renk seçeneğiyle sunuluyor. Örgü güç kablosu da aygıtın rengine uyum sağlıyor.

Beyaz arka plan üzerinde iki adet HomePod (2. nesil) aygıtı.

Güçlü Akustik

HomePod zengin ve derin baslar ve etkileyici tizlerle inanılmaz bir ses kalitesi sunuyor. Özel olarak geliştirilmiş yüksek gezinimli woofer, diyaframı etkileyici şekilde 20 mm hareket ettiren güçlü motor, yerleşik bass-EQ mikrofon ve taban çevresindeki hüzmeleme özellikli beşli tweeter dizilimi bir araya geldiğinde son derece güçlü bir akustik deneyim elde ediliyor. Yazılımlarla ve sistem algılama teknolojisiyle desteklenen S7 çip, akustik sistemin tüm potansiyelinden en iyi şekilde yararlanan daha gelişmiş bilişimsel ses teknolojileriyle çığır açan bir işitsel deneyim yaşatıyor.

HomePod’un (2. nesil) içine bir bakış.

Oda algılama teknolojisi ile HomePod, ister duvara dayalı ister serbest konumlandırılmış olsun sesin yakındaki yüzeylerden nasıl yankılandığını tespit ediyor ve buna göre sesi gerçek zamanlı olarak ayarlıyor. Hüzmeleme özelliğine sahip beşli tweeter diziliminin yön kontrolü son derece hassas. Bu sayede doğrudan seslerle ortam sesleri birbirinden ayrılıyor ve uygun konuma yönlendiriliyor. Dinleyiciler kristal netliğinde vokallerin ve zengin enstrümanların tadını çıkarıyor.

Kullanıcılar Apple Music ile 100 milyonu aşkın şarkıdan oluşan bir kataloğu dinleyebiliyor,1 tek bir HomePod ile veya iki hoparlörlü stereo ses sistemi oluşturarak Uzamsal Sese kavuşabiliyor veya Apple TV 4K ile etkileyici ev sineması deneyimi yaşayabiliyor. Kullanıcılar Siri aracılığıyla müzikle ilgili bir dizi bilgiye erişebiliyor ve sanatçıya, şarkıya, şarkı sözüne, döneme, türe, ruh haline veya aktiviteye göre arama yapabiliyor.

Birden Fazla HomePod Hoparlörle Daha Üstün Bir Deneyim

İki veya daha fazla HomePod ya da HomePod mini hoparlör kullanmak birçok güçlü özelliğin kapılarını açıyor. AirPlay ile sesi birden fazla odaya taşıyabilen kullanıcılar,2 “Hey Siri” diyerek veya HomePod’un üst kısmına basılı tutarak aynı şarkıyı birden fazla HomePod hoparlörde çalabiliyor. Farklı HomePod hoparlörlerde farklı şarkılar çalmak ve hatta birden fazla HomePod hoparlörü diğer odalara mesaj iletmek için kullanmak da mümkün. 

Kullanıcılar ayrıca aynı alandaki iki HomePod hoparlörle stereo ses sistemi oluşturabiliyor.3 Sol ve sağ kanalları ayırmaya ek olarak, iki hoparlörlü stereo ses sistemi her kanaldan gelen sesi mükemmel uyumla çalıyor ve geleneksel stereo hoparlörlere göre çok daha geniş ve etkileyici bir ses ortamı yaratıp benzersiz bir işitsel deneyim sunuyor.

Stereo ses sistemi oluşturan iki HomePod hoparlör.

Apple Ekosistemiyle Sorunsuz Entegrasyon

Ultra Geniş Bant teknolojisinden yararlanan kullanıcılar iPhone’da çaldıkları favori şarkıları, podcast’leri ve hatta telefon görüşmelerini doğrudan HomePod’a aktarabiliyor.4 Evdeki herkes iPhone’unu HomePod’a yaklaştırıp ne çaldığını kolayca kontrol edebiliyor veya kişiye özel şarkı ve podcast önerileri alabiliyor. Öneriler otomatik olarak gösteriliyor. HomePod ayrıca altı farklı kişinin sesini tanıyabiliyor. Böylece evdeki herkes kendi kişisel çalma listelerini dinleyebiliyor, anımsatıcı oluşturabiliyor ve takvime etkinlik ekleyebiliyor.

HomePod, Apple TV 4K ile kolayca eşleşerek güçlü bir ev sineması deneyimi oluşturuyor. Apple TV 4K’daki eARC (Enhanced Audio Return Channel)5 desteği sayesinde müşteriler HomePod’u televizyona bağlı tüm aygıtların ses sistemi haline getirebiliyor. Ayrıca kullanıcılar Apple TV’de çalan içerikleri ellerini kullanmadan HomePod’daki Siri aracılığıyla kontrol edebiliyor.

HomePod’daki Bul özelliği kullanıcıların iPhone gibi Apple aygıtlarının yerini belirlemesine olanak veriyor. Kayıp aygıtlarda bulmayı kolaylaştırmak için bir ses çalınıyor. Kullanıcılar ayrıca, uygulama üzerinden konumlarını paylaşan arkadaşlarının veya sevdiklerinin nerede olduğunu Siri’ye sorabiliyor.

HomePod’un (2. nesil) üzerinde elinde iPhone tutan bir kullanıcı.

Akıllı Evlerin Vazgeçilmezi

Ses Tanıma6 özelliği sayesinde HomePod, duman ve karbonmonoksit alarmlarını dinleyebiliyor ve ses algıladığında doğrudan kullanıcının iPhone’una bildirim gönderiyor. Yeni yerleşik sıcaklık ve nem sensörü iç mekanlarda ölçüm yapabiliyor. Böylece kullanıcılar odada belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında perdeleri kapatan veya fanları otomatik olarak çalıştıran otomasyonlar oluşturabiliyor.

Siri’yi etkinleştiren müşteriler, tek bir aygıtı kontrol edebiliyor veya birden fazla akıllı ev aksesuarının aynı anda çalıştığı “Günaydın” gibi ortamlar oluşturabiliyor. Ayrıca “Hey Siri, her gün doğumunda perdeleri aç” gibi tekrarlayan otomasyonları el değmeden ayarlayabiliyorlar.7 Yeni bir onay tonu, görsel bir değişimin görülmediği ısıtıcı gibi aksesuarların veya farklı bir odada yer alan aksesuarların kontrolü için Siri’den bir talep alındığını belirtiyor. Yenilenen okyanus, orman ve yağmur gibi ortam sesleri şimdi kullanım deneyimine daha fazla entegre. Müşteriler ortamlara, otomasyonlara ve alarmlara yeni sesler ekleyebiliyor.

Üstelik kullanıcılar yeniden tasarlanan Ev uygulamasıyla aksesuarlarını kolayca bulabiliyor, görüntüleyebiliyor ve düzenleyebiliyor. Ev uygulamasındaki yeni iklim, ışık ve güvenlik kategorileri akıllı ev kurulumunu ve kontrolünü kolaylaştırıyor. Uygulamada ayrıca yeni bir çoklu kamera görünümü bulunuyor.

HomePod’un (2. nesil) yanında bir iPhone.

Matter Desteği

Geçtiğimiz sonbaharda kullanıma sunulan Matter, akıllı ev ürünlerinin en yüksek güvenlik standartlarını koruyabilmesini ve ekosistemler arasında çalışmasını sağlıyor. Apple diğer sektör liderleriyle birlikte, Matter standardını oluşturan Connectivity Standards Alliance’ın bir üyesi. HomePod, Matter özellikli aksesuarlara bağlanıp bunları kontrol edebiliyor ve vazgeçilmez bir ev hub’ı görevi görerek evde olmadıklarında bile kullanıcılara erişim sunuyor.

Müşteri Verileri Müşterilerin Özel Mülkiyetidir

Müşterilerin gizliliğini korumak Apple’ın temel değerlerinden biri. HomeKit Güvenli Video kamera kayıtları dahil tüm akıllı ev iletişimleri her zaman uçtan uca şifreleniyor ve Apple tarafından okunamıyor. Siri kullanılırken talep sesi kaydedilmiyor. Bu özellikler, kullanıcılara evde gizliliklerinin korunduğuna dair güven ve rahatlık veriyor.

HomePod ve Çevre

HomePod çevre üzerindeki etkilerini en aza indirecek şekilde tasarlanıyor. HomePod’da ilk kez katmanlı baskı devre kartlarındaki kaplamalarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş altının yanı sıra hoparlör mıknatısında yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri yer alıyor. HomePod, Apple’ın enerji verimliliği konusundaki yüksek standartlarını karşılıyor ve cıva, BFR, PVC ve berilyum içermiyor. Yeniden tasarlanan ambalajın dış yüzeyinde şeffaf plastik kullanılmaması ve ambalajın yüzde 96’sının lif bazlı malzemeden üretilmesi, Apple’ı 2025 yılına kadar tüm ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında yüzde 100 karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek.

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

  • HomePod (2. nesil) 299 ABD doları (ABD) fiyatla apple.com/store sayfasından ve Apple Store üzerinden AvustralyaKanadaÇinFransaAlmanyaİtalyaJaponyaİspanyaBirleşik KrallıkABDve 11 başka ülkede bugünden itibaren sipariş edilebiliyor ve 3 Şubat Cuma günü satışa sunuluyor.
  • HomePod (2. nesil); iOS 16.3 veya daha yeni bir iOS sürümü yüklü iPhone SE (2. nesil) ve daha yeni modeller veya iPhone 8 ve daha yeni iPhone modelleri ya da iPadOS 16.3 yüklü iPad Pro, iPad (5. nesil) ve daha yeni modeller, iPad Air (3. nesil) ve daha yeni modeller veya iPad mini (5. nesil) ve daha yeni modeller ile uyumludur.
  • ABD’deki müşteriler Apple Card ile doğrudan Apple’dan alışveriş yaptıklarında yüzde 3 Daily Cash alırlar.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar