Ana SayfaApple BlogApple'ın birinci çeyrek mali sonuçları

Apple’ın birinci çeyrek mali sonuçları

Kurulu aktif aygıt tabanındaki aygıtların sayısı 2 milyarı aşarak önemli ürün kategorilerinin tamamında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Servis gelirlerinde de yeni bir rekora ulaşıldı. Apple’ın paylaştığı basın bülteni ve konsolide mali bilançolar tablosu şöyle;

Apple bugün, 2023 mali yılının 31 Aralık 2022 tarihinde sona eren birinci çeyreğine ait finansal sonuçları açıkladı. Şirket bu çeyrekte, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 azalışla 117,2 milyar ABD doları gelir kaydettiğini ve üç aylık seyreltilmiş hisse başına gelirinin ise 1,88 ABD doları seviyesinde olduğunu duyurdu.

“Hepimiz zorlu bir ortamda yol almaya devam ederken şimdiye kadarki en iyi ürün ve servislerimizi sunmaktan gurur duyuyor, her zaman olduğu gibi uzun vadeli yatırımlara odaklanmayı sürdürüyor ve yaptığımız her işe değerlerimizle liderlik ediyoruz.” diyen Apple CEO’su Tim Cook sözlerine şöyle devam etti: “Aralık çeyreğinde önemli bir dönüm noktasına ulaştık ve kurulu aktif aygıt tabanımızı büyütme hedefi kapsamında 2 milyar barajını geçmenin heyecanını yaşıyoruz.”

“Servis gelirlerinde 20,8 milyar ABD doları ile tüm zamanların en yüksek gelir rekorunu kırdık. Üstelik zorlu bir makroekonomik ortama ve tedarikle ilgili önemli sıkıntılara rağmen toplam şirket gelirini para birimi bazında istikrarlı bir şekilde artırdık.” diyen Apple CFO’su Luca Maestri sözlerine şöyle devam etti: “Uzun vadeli büyüme planlarımıza yatırım yapmaya devam ederken 34 milyar ABD doları operasyonel nakit akışı sağladık ve hissedarlarımıza 25 milyar ABD dolarının üzerinde geri ödeme yaptık.”

Apple’ın yönetim kurulu, Şirketin adi hisse senedi başına 0,23 ABD doları nakit kâr payı sağlandığını açıkladı. 13 Şubat 2023 tarihinde iş günü kapanışında kayda girecek kâr payı, hissedarlara 16 Şubat 2023 tarihinde ödenecek.

Apple, 2023 1. Çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili konferans görüşmesini 2 Şubat 2023 tarihinde Türkiye saatiyle 01:00’de apple.com/investor/earnings-calladresinde canlı olarak yayınladı. Tekrar izlemek isteyenler için, bu web yayını yaklaşık iki hafta boyunca sunulmaya devam edecektir.

Konsolide Mali Bilançolar

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar