Apple’dan 4. Nesil iPad Sürprizi

Allah’ım neydi günahım?.. Oysa ne güzel de başlamıştık güne. İzmir’in kavurucu sıcaklarını geride bırakıp, hafif serin bir sabaha Apple etkinliği heyecanı ile uyanmıştık. Günlerden beri konuşlan, gittikçe büyüyen dedikodular, iddialar… Tatlı heyecanlar…

“Gerçekten olacak mı? Hem iMac, hem retina ekranlı Macbook Pro 13, hem Mac Mini, hem de iPad Mini tanıtılacak mı?”

Gün boyu bu soruları sordum kendime… Gerçekten heyecan ve mutluluk vericiydi her şey.

Ama mutluluğumu gölgeleyebilecek tek bir şey var(dı); 4. nesil iPad’in bu akşam tanıtılma ithimali!.. Neden mi? Üçüncü nesil alalı henüz 2 ay olmadı da ondan! Kabul ediyorum, biraz bencilce. Ama ne yapayım, öyle işte…

Bu ihtimalin yarattığı gerginlik öğleden sonra etkinliğin Apple TV’den ve resmi siteden canlı olarak yayınlanacağı haberiyle bir anda dağıldı.

Hem sevinmiştim, hem de paniklemiş. Çünkü Apple ilk sürprizini yapmıştı bana ve bize… Günlerden beri Elma Dergisi ekibi olarak üzerinde çalıştığımız ve hatta sizlere sosyal medya aracılığı ile duyurmaya çalıştığımız canlı blog yayını bir anda anlamını yitirmişti. Haliyle, video varken anlık blog yapmak oldukça anlamsızdı. Ne yapalım derken, aklımıza canlı yorumlar ile katkıda bulunabileceğimiz bir sistem geldi.

Sağolsun bir çok Elma Dergisi takipçisi bizleri yalnız bırakmadı ve bir yandan canlı video akışıyla tanıtımı takip ederken bir yandan da karşılıklı fikirlerimizi payşlaştık.

Retina Macbook Pro ile coştuk, Mac Mini ile sevindik, yeni iMac ile büyülendik…

Taa ki Tim Cook “iPad” diyene kadar. Benim için çalmaya başlayan tehlike çanları Schiller’in “Fourth Generation iPad” demesiyle deprem etkisi boyutuna ulaştı.

“………….” Burada film koptu, sonrasını duyamaz oldum. :D Böyle mi olacaktı? Birkaç ay önce aldığım “Yeni” eski mi olacaktı?

Şakası bir yana, bu yazdıklarım bile bizlerin Apple ürünlerimizi ne kadar sevdiğini ve onlara değer verdiğini gösteriyor…

Tabii ki her yeni Apple ürünü gibi 4. nesil iPad de beni mutlu etti.

4. nesil iPad’in lansmanı sırasında neredeyse tamamen A6x işlemci üzerinde duruldu. Beni şaşırtan ise işlemcinin A6x olarak isimlendirilmesi oldu. “x” ifadesinden iPhone 5’de bulunan A6 işlemciden farklı bir işlemci olduğu anlaşılıyor. Tabii bu farklılığın pozitif olduğunu varsayıyorum. Açıkçası A6 gibi henüz çok yeni bir işlemci varken A6x’in gelmesi biraz şaşırtıcı oldu.

Zaten hızlı olan iPad’in inanılmaz bir hıza kavuşmuş olduğundan şüphem yok. İlk denemeleri cihaz piyasaya sürüldüğünde yapabileceğiz ama Apple’ın paylaştığı verilere göre A6X işemci, 3. nesil iPad’de bulunan A5x’den 2 kat fazla performans sunuyor.

Yeni nesil iPad açısından olağan sayılabilecek bir diğer yenilik iPhone 5 ile iOS cihazlarda kullanılmaya başlanan Lightning porta kavuşması oldu. Üçüncü nesil iPad güncellenmemesi halinde bu yeni bağlantı girişine sahip olmayan tek cihaz olarak kalabilirdi, belki de 4. nesil için bu nedenle acele edilmiş olabilir…

Yeni nesil iPad’in ölçülerine baktığımızda herhangi bir değişiklik bulunmadığını görüyoruz. Ağırlık da 3. nesil iPad ile aynı kalmış. Arka kamera yine arka aydınlatmalı 2.4 diyafram açıklığında merceğe sahip ve 5 Mp çözünürlük sunuyor. 4. nesil iPad’de FaceTime HD ön kameraya yer verilmiş. FaceTime HD 1.2 Mp çözünürlük sunarken 720p video kaydı yapabiliyor.

Apple’ın 4. nesil iPad ile bizlere yaptığı sürprizin tüm Apple severlere hayırlı olmasını siliyorum. İlk izlenimlere göre, üçüncü nesil iPad sahipleri için güncelleme ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. iPad 2 sahipleri ve iPad almayı düşünenler için A6X işlemcinin performansı ile 4. nesil iPad’in mükemmel bir fırsat olduğu kanısındayım.

Tagged With: