App Store’a karşı atak

AppStore - Elma Dergisi Türkiye3 milyardan fazla aboneye sahip 24 operatör, farklı telefon modellerinde çalışabilecek uygulamalardan oluşan ortak bir mağaza kuracak.


Dünyadaki 24 mobil hat operatörü, hemen hemen tüm akıllı cep telefonlarında çalışacak uygulamaların bulunduğu açık bir uygulama platformu oluşturma kararı aldı.

LG, Sony Ericsson ve Samsung’un da desteklediği projeyle, Apple’ın çok popüler olan ve 100 binden fazla uygulama barındıran App Store’una karşı ‘herkese açık’ bir alternatif oluşturulması hedefleniyor.

GSM Association tarafından yapılan açıklamaya göre güç birliğinde yer alan operatörler arasında AT&T, Bharti Airtel, China Mobile, MTN Group, NTT DoCoMo, Orange, Orascom Telecom, Telefonica ve Vodafone gibi devler bulunuyor.

Haberin Devamı için:

apple-app-store-1-billion - Elma Dergisi Türkiye

Açıklamada, bu operatörlerin 3 milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğu belirtilerek yeni uygulama mazağasıyla sektördeki çok parçalılığın bir ölçüde giderilebileceği belirtiliyor.

İlk aşamada, birliğe üye operatör ve üreticilere uygulama geliştiren iş ortakları bir araya getirilip tek bir yönetim yapısı kurulmaya çalışılacak.

Öte yandan, çok sayıda modelde çalışabilecek uygulamaları barındıracak olsa da sözkonusu girişimin App Store karşısında çok zorlanacağı yorumu yapılıyor.

Pazar analistlerine göre Apple’ın iPhone ve iPod Touch için uygulamalar barındıran mazağası büyük bir pazarlama gücüne sahip ve benzerinin kurulması, hele de birbirine rakip 24 operatörle birlikte, oldukça zor.

Tagged With: , , , , , , , , ,