Apple Bahar Etkinliği 21 Mart’ta

Apple, bazaar etkinliğinin 21 Mart’ta gerçekleşeceğini resmi olarak duyurdu. Apple’ın Cupertino’daki kampüsünde yerel saat ile sabah 10’da başlayacak (TSİ 19.00) etkinlikte bir süredir Apple ekosisteminin gündemini işgal eden 4 inç boyutlu yeni iPhone modeli, 9.7 inç ekran boyutlu yeni iPad, yeni Apple Watch kayışları, yazılım güncellemeler ve daha fazlası tanıtılacak.

Apple, konu iPhone olduğunda uzun bir süredir ürün tanıtımlarını sonbaharda gerçekleştiriyor. En azından iPhone 4s’ten beri durum böyle fakat bu baharda işler bir miktar değişecek gibi görünüyor.

Apple’ın yeni iPhone modelinin adının iPhone SE olması bekleniyor. Bu yeni model mevcut 4.7 inç ekranlı iPhone 6s veya 5.5 inç ekran boyutlu iPhone 6s Plus modelleri gibi amiral gemisi olmayacak. Modelin daha çok iPhone 6 ile 6s modellerinin özelliklerinin karıştırılıp iPhone 5 boyutlarında paketlenmiş olarak sunulması bekleniyor.

6s modellerindeki gibi her daim açık Siri ve Canlı Fotoğraflar özellikleri, hızlı A9/M9 çip kombinasyonu ile birlikte gelecek. 16/64 GB hafıza yanında Uzay Grisi, Gümüş, Altın ve Rose Altın renk seçenekleri sunulacak.

Sızıntılara bakılırsa bu model, iPhone 5 ve 5s’e oldukça fazla benzeyecek fakat ekran ile kasa arasındaki köşeler daha yuvarlak hatlı olacak. Güç tuşu için 6/6s gibi yanda olacak diyen kaynaklar da var, 5s ve öncesinde olduğu gibi üstte olacağını savunanlar da… Bu konu şimdilik tam olarak netleşmiş sayılmaz.

Yeni 9.7 inç ekran boyutlu iPad için de bazı şeyler hala netleşmiş değil. Örneğin ürünün adı iPad Air 3 mü olacak yoksa Pro olarak mı anılacak? Genel beklenti iPad Pro olarak adlandırılacağı yönünde. Apple genellikle bu ürünü yılda bir kez güncelliyor. Geçtiğimiz son baharda iPad Air 3 beklentileri boşa çıkmıştı. 7.9 inç boyutlu iPad mini 4 ve 12.9 inç boyutlu iPad Pro etkinlikten çıkan iPad modelleri oldu.

Cihazın iPad Air 3 yerine iPad Pro olarak adlandırılacağı beklentilerinin nedenleri ise iPad Pro’daki gibi Apple Pencil desteği, dört adet hoparlör, Smart Connector özellikleri.

Netleşmemiş olsa da cihazda A9x ve M9 çip takımı ve belki de bir iPad modelinde ilk kez arka flash görülebilir.

Her iki ürün de etikinlikten en geç birkaç gün sonra satışta olacak.

Apple Watch için bir donanım güncellemesi en azından bu yılın sonuna kadar beklenmiyor. Yeni spor kayış renkleri ve siyah renk Milanese Loop kayış modeli tanıtılabilir.

Apple’ın pek çok yazılım güncellemesini de o gün yayınlaması bekleniyor. iOS 9.3, OS X 10.11.4, watchOS 2.2 ve tvOS 9.2, çeşitli hata düzeltmeleri ve ufak tefek yenilikler ile etkinlikten hemen sonra yayınlanabilir. Yeni bir iTunes güncellemesi de diğer yazılımlar ile birlikte bekleniyor.

Etkinlik anında önemli güncellemeleri sosyal medya kanallarımızdan duyuracağız. Etkinlikten sonra ise tanıtılan tüm ürün ve hizmetler detayları ile Elma Dergisi’ndeki yerini alacak.

Tagged With: , , , , , ,