Apple, iOS 6 için 3D harita uygulaması üstünde çalışıyor

WWDC etkinliği yaklaşmaya başladı ve tanıtılmasını beklediğimiz iOS 6 güncellemesi ile ilgili bilgiler sızmaya başladı. İlk sızan söylentiye göre Apple, 3D görünüm içeren bir harita yazılımı üstünde çalışıyor. Görünen o ki Apple iOS 6 ile Google Maps servisinden uzaklaşmaya çabalıyor. Rapora göre haritalama şirketlerinden olan Placebase ve Poly9 firmaları dışında C3 firması ile çalışacak.

Yeni Maps uygulamasının en önem yönü (şimdilik) 3D modu. Trafik durumunu daha rahat anlaşılır kılacak türden bir uygulama ama tek sorun bu tür 3D modlarının sadece Amerika gibi kısıtlı bazı ülkelerde geçerli olması. Bu durum biraz Siri olayına benzeyecek. iPhone 4S’in olmasına rağmen Siri uygulamasını aktif olarak kullanamıyorsunuz. 3D haritada ortalama bu tür bir sıkıntı yaratabilir.

Apple’ın haritalama hizmeti “temiz, hızlı ve güvenilir” olacağı söyleniyor. Yeni harita uygulaması, Google Maps’e çok benzeyecek. Aynı görünüşe dayanacak ikonu biraz farklı bir tasarım içinde olacak.

Bunların dedikodu durumundan çıkması için Haziran başında gerçekleşecek olan Dünya Geliştiriciler Konferansında iOS Beta sürümünün duyurulmasını bekliyorum. Apple bu yenilik ile kalacağını tahmin etmiyorum daha çok şaşırtıcı özellikler bekliyorum. Kesin konuşmak olmasın sonbahar da tanıtılması beklenen yeni iPhone ile paralel olarak bütün kullanıcılar için yayınlanmasını bekliyorum.

Tagged With: , ,