Apple, iPad için Stylus Satışa Sunabilir

Sağlıklı istihbarat geçmişi ile bilinen KGI, Apple’ın yakın gelecekte iPad için bir stylus (dokunmatik ekranlar için kalem) aksesuarı tanıtabileceğini öne süren yeni raporunu yayınladı. Henüz resmi olarak doğrulanmış olmasa da ürünün, söylenti olmaktan ileri gidememiş 12-inç iPad (pro) ile birlikte tanıtılacağı raporda yer alan önemli bir unsur.

2015’in ikinci çeyreğinde satışa sunulması beklenen ürünün Lightning kablosu ile şarj olması bekleniyor. Raporun tedarik zincirinden alınan bilgiler ile hazırlandığı öne sürülüyor. Bunlara rağmen yine geçmişi oldukça başarılı istihbaratlar ile dolu bir kaç analist, bu ürüne ihtimal vermiyor. Apple’ın konu ile ilgili pek çok patent çalışması olduğu biliniyor fakat hayata hiç geçirilmemiş patentlerin de varlığını unutmayalım.

Buraya kadar, gündemdeki stylus söylentilerini kısaca size aktardıktan sonra nacizane yorumumu eklemeden gecemeyeceğim. Samsung’un stylus temel alınarak hazırlanmış ürünleri var ve bu ürünler stylus olmadan pek çok özellikten faydalanamıyorlar. Hatta bu yüzden stylus, ürünün içinden çıkartılabilen, ürün içinde özel bir yere sahip. Tıpkı ilk dokunmatik ürünlerde olduğu gibi. Apple’ın bazı özelliklerin daha faydalı kullanımı için böyle bir ürün sunmasını yanlış bulmuyorum. Tıpkı AA ölçülü şarj edilebilir piller için bir şarj aleti çıkartması gibi geliyor bana. Ancak bundan öteye geçmesini kabul edemem. Sadece stylus ile çalışabilecek bazı özellikler veya başka bir şekilde dile getirmek gerekirse, stylus olmadan kullanılamayacak bir takım özelliklerin iPad veya herhangi bir Apple cihazına eklenmesi tepemin tasını attırır. Elbette buna tek sinirlenen ben olmayacağım. Apple’ın X faktörüne aykırı bir hareket olur. Apple’ı Apple yapan bu unsuru es geçemeyeceklerini düşünüyorum. Kaldı ki ben sinirlenirim, geçer ama muhtemelen Steve Jobs mezarında ters dönecektir…

Tagged With: , , , , ,