Apple lobi faaliyetleri için 2011 yılında 560 bin dolar harcadı

-

Teknoloji devleri, cihazlarının üretimden satış sürecine kadar gösterdikleri reklam veya PR performansıiçin hatırı sayılır ölçüde yatırım yapmakta ve büyük paralar harcamakta. Ancak firmaların yatırım yaptıkları hayati önem taşıyan başka bir alan daha bulunuyor. O da lobi faaliyetleri.
Üretilen cihazların çerçeve kanunlara ne kadar uyduğunu anlatabilmek, dava süreçlerinde haklılık ispatı yapabilmek veya sunulan hizmetlerin vatandaşın özel haklarını ne derece koruduğunu gösterebilmek gibi spesifik alanlarda firmaların en önemli silahı lobi faaliyetleri oluyor.
Lobi faaliyetlerinin içerisine konu ile ilgili dökümanlar, broşürler, kataloglar, sunumlar, toplantılar, seminerler, konferanslar gibi pek çok aktivite dahil edilebiliyor ve ciddi anlamda büyük masraf gerektiriyor.
Karşılaştığı pek çok sorun nedeniyle lobi faaliyetlerinde öne çıkan firmalardan birisi de Apple. Özellikle Samsung ile yaşanan patent kavgasında çok önemli lobi faaliyetleri yürütmek durumunda olan Apple, Nokia ile olan tazminat davasını da kaybetmişti.
Associated Press tarafından verilen bilgiye göre Apple 2011 ilk üç ayında lobi faaliyetleri için 560 bindolar para harcadı. Bu para geçen yıl aynı dönemde harcananla aynı.
Apple’ın lobi faaliyetlerini yürüttüğü kurumlar arasında ABD Senatosu, Beyaz Saray, Çevre Koruma Ajansı, Federal İletişim Komisyonu, Eğitim Departmanı bulunuyor.
Apple, geçen yıldan itibaren cihazlarındaki tehlikeli maddeleri daha az zararlı ve geri kazanımlı materyallerle değiştirmeye başlamıştı. Bunun yanında A4 işlemcileri daha çevre dostu olacak şekilde optimize eden Apple, Mac serilerinde ise daha uzun ömürlü piller kullanıyor.
Bu konularda lobi faaliyeti gösteren Apple ayrıca patent reformu vergi düzenlemeleri ve çocukların online güvenliğini ve gizliliğini sağlama konularında da önemli adımlar attı.
Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook ise aynı dönemde lobi faaliyetlerine 230 bin dolarharcadı. Apple’ın hem donanım hem yazılım alanında devlerin arasında olması lobi faaliyetlerine daha fazla önem vermesini gerektiriyor.
Ancak diğer iki dev Google ve Microsoft’un lobi faaliyetleri ise dudak uçuklatıyor. Google ilk üç ay için1.48 milyon dolar harcarken Microsoft 1.72 milyon dolar harcadı.

Ali Kocahal

Kaynak: donanımhaber


ali.kocahal
Teknoloji ile içili dışlı sıkı bir apple hayranı kendini bildi bileli apple ürünlerine aşık olan henüz lise öğrencisi...

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.