Ana SayfaApple BlogApple Mağaza Rehberi

Apple Mağaza Rehberi

Apple’ın yıllardır Türkiye’ye gelmesini isteyen  Apple hayranları,  yakın gelecekte İstanbul Zorlu Center’da açılacak olan mağazayı sabırsızlıkla beklemektesiniz. Kesin bir tarih veremesemde, tahmini olarak  bu yılın sonlarına doğru açılmasını beklemekteyim.  Farklı ülkelerde yaklaşık 15 Apple Store görmüş olmamın verdiği rahatlık ve tecrübe ile sizleri,  Apple’ın açacağı mağazalar hakkında bilgilendirmeye çalışacağım. Öncelikle dünya genelinde Apple, ikonik mağazaları ile tanınmakta. Devasa camların yardımı ile çeşitli şekillerde oluşturulan Apple Store mağazaları insanları adeta büyülüyor desem yanılmam herhalde. Umarım, İstanbul’da açılacak olan mağazayıda ikonik bir giriş ile süslerler.

apple-store1Apple-Store-Pudong-Shanghai_1

Yukarıda sol tarafta  gördüğünüz mağaza, Amerika’da bulunan 5.Cadde’ye ait bir görsel. Sağdaki ise Şangay’da bulunan bir mağazadan görüntü. Birde, Apple’ın alışveriş mağazalarının içinde açtığı mağazalar var.

apple-store1

Bu mağazalarda ise, 5.Cadde ve Şangay’da bulunan mağazaların aksine oldukça sade bir girişe sahip. Tahmin ediyorum ki, artık mağazaların dışarıdan görünen kısımları hakkında bir bilgiye sahipsiniz.  Peki ya içerisi? Öncelikle belirteyim, şimdiye kadar bulunduğum mağazaların çoğunluğunun ortak kaderi kalabalık  olmasıydı. Peki neden? Neden Apple mağazaları bu kadar kalabalık?  Bu sorunun cevabı hakkında sizinle günlerce oturup konuşabilirim fakat konunun dağılmaması için birkaç madde ile sonlandıracağım. Unutmadan Apple çalışanları, size en iyi Apple deneyimini yaşatmak için oradalar. Sorularınızı veya sorunlarınızı, tereddüt etmeden sorabilirsiniz. 

  • Güleryüz
  • Mağaza çalışanlarının  siz yardım istemedikçe kesinlikle rahatsız etmemeleri
  • Mağaza düzeni
  • Teşhirde bulunan ürünlerin çokluğu
  • Herhangi bir sebepten oluşan bir sıra durumunda, size ikramlarda bulunmaları

GÜLERYÜZ

20100526applestore_employees

Apple’ın çalışanlarında aradığı ve en çok dikkat ettiği kriterlerden birisidir güleryüzlü olmak. Her Apple çalışanı, mağaza ziyaretçisine karşı güleryüzlü ve arkadaşça davranmak zorundadır. Bunu daha mağazaya girmeden kapıda bulunan Apple çalışanlarından, ”Apple’a hoşgeldiniz” cümlesini duyar duymaz anlayacaksınız. Mağazaya girdiğinizde ise, boşta bulunan Apple çalışanlarını birlikte sohbet ederken bulmak mümkün. Yanlarına gidip, merhaba demeniz bile, bütün ilginin size kaymasına yetmekte. İster alıcı olun, ister olmayın, bu ilgiyi hissettiğinizde, kesinlikle kendinizi mutlu hissetmeye başlıyorsunuz.

 

MAĞAZADA RAHATSIZ EDİLMEDEN DOLAŞMAK

AppleFifth2

Apple’ın dikkat ettiği bir başka husus ise,  mağaza ziyaretçilerinin kesinlikle kendilerini rahatsız edilmiş hissetmemeleri. Kapıda oldukça güleryüzlü karşılandıktan sonra, mağazaya girdiniz. Bu dakikadan sonra, siz istemediğiniz sürece, kimse sizi rahatsız etmiyor. Bu da dilediğiniz şekilde, dilediğiniz ürünü deneme fırsatı veriyor.

 

MAĞAZA DÜZENİ

101510_tf_applestorepeople

Apple’ın en beğendiğim özelliğidir, mağaza düzeni. Her şey belli bir düzene göre konumlandırılmıştır. Yukarıda bulunan fotoğraf biraz eskide olsa, anlatmaya çalıştığımı, anlamanıza yardımcı oluyor sanıyorum. Genius bar, teşhir ürünleri, Apple ürün aparatları, aksesuarlar, gift kartlar, çantalar, kılıflar, ses sitemleri, kulaklıklar ve daha fazlası mağazada belli bir düzen içerisinde bulunmakta.

8144417314_42948f8855

Bu düzeninin adını ise, Apple Store 2. versiyon anlamına gelen, Apple Store V2 olarak belirtmekte Apple.

TEŞHİRDE BULUNAN ÜRÜNLERİN ÇOKLUĞU

130225150602-apple-store-interior-products-620xb

Apple mağazalarında, kendi ürünlerininin hemen hemen hepsini, kesinlikle deneyimleyecek kadar teşhire koymakta. Örnek vermek gerekirse, ürün popüleritesine göre ürünler azalıp çoğalmakta. Macbook ve iOS cihazları mağazada en fazla bulunan teşhir ürünleri diyebilirim. Yukarıda paylaşmış olduğum fotoğrafta yaklaşık 10 tane iPod Touch’ın olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden hiç sıkıntınız olmasın, mağazaya girdiğinizde istediğiniz ürünü test etmekle özgürsünüz.

İKRAMLAR

628x471

Yaklaşık bir hafta önce tanıtılan, iPhone 5S ve 5C için özellikle Amerika’da Apple severler, sıralar oluşturmaya başladı bile. Apple, sırada bekleyen kişilere, çeşitli ikramlarda bulunmakta. Gerçekten takdir ettiğim gerçektende alkış toplayacak bir hizmet. Apple’ı bu konuda hep takdir etmişimdir.

Artık mağazanın içerisi hakkında da bilgi sahibiysek, gelelim mavi t-shirtlü güleryüzlü insanlara.  Görevleri nedir? Kaç çeşit pozisyonda çalışıyorlar? Haydi başlıyoruz!

APPLE- SPECIALIST (BİLİRKİŞİ)

2012-dept-specialists

Türkçe adı ile bilirkişi olarak adlandırılan Apple çalışanları, kapıdan içeri girdiğinizde sizleri karşılayacak olan kişilerdir. Ürünler hakkında oldukça bilgili olan bilirkişiler, çözüm ve satış konusunda da sizlere yardımcı olacaklar. Olağanüstü bir müşteri deneyimi yaşatmak için seçilmişlerdir. Ürünler hakkında sorularınız varsa, kesinlikle bu kişiler size aradığınız cevapları sunacaklardır.

Not: Çalışanlara, ”iPhone 6 daha hızlı olacak mı? Kamerası 12 MP olacakmış. Siz ne düşünüyorsunuz?” Tarzı sorular sormayın, cevap alamazsınız.

APPLE-EXPERT (UZMAN)

next_hero

Mağazaya girdiniz. iPad mi? iPad Mini mi alsam diyorsunuz. Oldukça kararsızsınız. Yardıma ihtiyacınız var. Uzman, işte tam burada devreye giriyor. İhtiyaçlarınıza göre, size en uygun cihazı önerecek ve sizi yönlendirecek bilgiye sahip kişi. Aynı zamanda satışta yapan uzmanlar ürünü satın aldıktan sonra, kurulumada yardım eden kişidir.

APPLE-CREATİVE (YARATICI)

1174268_10151682999123215_661669290_n

Yaratıcı kişiler,  Apple dünyasına yeni girmiş kişilere, Apple ürünlerinde bulunan, yazılımlar hakkında eğitim veren kişidir. iLife, OS X, iOS, iWork gibi programlar hakkında eğitim veren bu kişiler, workshop olarak adlandırılan eğitimlerde, teketek veya gruplara eğitim verebilirler.  Daha çok sunum üzerinden giden eğitimlerden sonra, eğitimini aldığınız programları rahatlıkla kullanabilecek bilgiye sahip olacaksınız. Bu arada yukarıda ki fotoğrafı Manhattan’da bulunan 5.Cadde mağazasında ben çektim. :)

Eğitimler için AppStore’da bulunan Apple Store uygulamasından randevu almak zorundasınız.

APPLE-GENİUS (DAHİ)

2012_8_9 newt apple store

Ürününüz de bir sorun mu var? Bozuldu mu? Donanımsal bir sıkıntı mı mevcut? Apple dahileri, donanımsal sorunlarınızı onarmak için oradalar.  Herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız, vakit kaybetmeden dahilere gidin fakat belirtmekte fayda var, AppStore’da bulunan Apple Store adlı uygulaması ile, randevu almalısınız.

APPLE- INVENTORY SPECIALIST (ENVANTER UZMANI)

itWytLRIhLIQ

Mağazanın temel taşı gibiler. Mağazanın düzeninden sorumlu bu kişiler olmadan, mağaza kaos yaşayabilir. Mağazada biten stokları yenilemek onların en önemli görevleridir.  En yeni ürünleri, her zaman onlar tecrübe eder. Kulağa sıkıcı bir iş olarak gelse de, hiçte öyle olmayan bir göreve sahiptirler. Satışta yapmaktadırlar.

APPLE-BUSINESS SPECIALIST (KURUMSAL MÜŞTERİ UZMANI)

experts-hero-m-smb-2013

Mağazada giydikleri siyah polo yakalı t-shirtleri, onları kolaylıkla seçebilmemize yardımcı olmaktadırlar. Adındanda anlaşılabileceği gibi, daha çok şirketlere satışlardan sorumludurlar. Fakat, boş kaldıklarında bireysel müşterilerinde satışları ile ilgilenmektedirler.

Uzun bir yazı oldu. Elimden geldiğince, kendi deneyimlerimide katarak sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Umarım, yardımcı olabilmişimdir. Batuhan Hikmet Gürhan tarafından dün yayınlanan, Apple Online Mağaza hakkında son gelişmelere bu linkten ulaşabilirsiniz. Günler geçtikçe, herkes gibi bende heyecanlanmaktayım. İlerleyen günler bizlere neler gösterecek bakalım…

En kısa sürede, dünyada bulunduğum mağazalardan derleyeceğim fotoğrafları burada paylaşacağım.

9 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet Avincan
10 yıl önce

Güzel bir yazı olmuş Mehmet. Eline sağlık.

gerçekçi muhalif
gerçekçi muhalif
10 yıl önce

Barcelona’daki mağazalarında sabah mağazanın açılmasıyla birlikte içeri girerseniz çalışanların alkışlarıyla karşılanıyorsunuz. Bana hem ilginç hem de hoş gelmişti.

avatar
avatar
10 yıl önce

İstanbul Apple Store 29 Ekim’de açılacak.
Zorlu Center’ın tüm proje planları ikonik bir yapı eklemek için değiştirildi.
Apple cam küpü sizi karşılayacak…
Ayrıca 29 Ekim’de iphone 5s ve 5c lansmanları yapılacak.

ibrahim
ibrahim
10 yıl önce

Bakalım sayıları arttıkça bizim teknosa bimeks darty kendine çeki düzen verecek mi ?

Adnan
Adnan
10 yıl önce

Edindigim bilgiye gore subat ayinda acilacak. Maalesef 29Ekim degil.

Kerem
Kerem
10 yıl önce

Apple’ın gerek ürün gerekse hizmet konusunda standartları belirleyen yapısını hep sevmişimdir. Bu takdir duygusuyla Apple ürünlerini kullanıyorum. Çizgisini muhafaza ettiği sürece de Apple’dan vazgeçmem.

Guven
10 yıl önce

Mağzada rahatsız edilmeden dolaşma kısmına bir ekleme yapmak istiyorum. Eğer yardıma ihtiyacınız olursa ilgili ürünün başındaki ipad’den genius istiyorsunuz. Size kaçıncı sırada olduğunuzu söylüyor ve sıra size geldiğinde genius yanınızda oluyor ve sizi istediğiniz konuda bilgilendiriyor. Bilgi almak için personelin peşinden koşmanıza gerek kalmıyor.
Bunun dışında ödeme yapmak için kasaya gitmenize gerek yok. ürünü seçtikten sonra ipod’un arkasına monte edilmiş pos makinası ile genius geliyor ödemenizi alıyor ve ürünü teslim ediyor. kasaya gidip sıra beklemiyorsunuz.
Yaşattıkları bu deneyim umarım Türkiyedeki teknoloji mağzalarına da ilham verir.

Fatih Ekrem BAHADIR
10 yıl önce

Merhaba Mehmet Bey,
Güzel yazınız ve tecrübeleriniz için teşekkürler. Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Doğrusu bu deneyimlerinizi biz de tecrüme etmek istemekle birlikte benim esas merak ettiğim konu Türkiye’de fahiş fiyatlarda satılan ürünlerin fiyatı olacak. Bakalım Apple ürünleri Türkiye Apple Store’undan ve satış mağazalarından hangi fiyatlarda alacağız?
Yoksa hala fahiş fiyatlarda bu ürünler biz müşterilere satılmaya devam mı edecek?
Teşekkürler.

helinkaya
helinkaya
10 yıl önce

Ben özellikle şu aynı ağaç türünden yapılan masalara hastayım gerçekten çok güzeller :))

Son Yazılar