Apple Online Store Ürün Değişimi

IMG_4804Geçenlerde Apple Online Store’dan birkaç parça ürün siparişi vermiştim. Halihazırda stokta oldukları için 24 saat içinde ürünlerim kargolandı ve sonraki gün elime geçti. Aldığım ürünlerden biri de iPhone 5s için Apple’ın üretimi olan bir Case idi. Şimdiye kadar herhangi bir Apple ürününü kılıf ile kullanmaya alışık olmadığım için zaten pek sıcak bakmıyordum. Oldukça kaliteli doğal aniline deriden üretilmiş kılıfı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra renginin pek hoşuma gitmediğini farkettim. Apple Online Store’dan alınan her üründe olduğu gibi bu ürünün de keyfi olarak değiştirilip değiştirilemeyeceğini öğrenmek için dün akşam Store sayfasındaki sohbet bölümünü açarak bir görevli ile görüştüm ve nedeni ne olursa olsun iade edebileceğimi veya değiştirebileceğimi öğrendim.

Sabah iş yerine geldiğimde Apple’ı arayıp yanlışlıkla teknik servise bağlandım. Yardımcı olmaya oldukça hevesli bir arkadaş mail adresim, sipariş numaram ve telefon numaramı aldıktan sonra sağolsun beni ilgili bölüme aktardı. Yaklaşık bir dakika kadar telefonda bekledikten sonra yeni görevli, değişim mi yoksa iade mi yapmak istediğimin yanında, değişim nedenimi öğrenmek istedi. Sadece yeni aldığım kılıfın rengini sevmediğimi, bir başka renk ile değiştirmek istediğimi söyledim. Adresimi ve telefon numaramı teyit ettikten sonra istediğim rengi hemen bana göndereceğini söyledi!

Biraz şaşırdım doğrusu. Ürünü kargoya götürüp adreslerine postalayacağımı, gönderi ücretini ödeyebileceğimi, internetten bir sürü prosedür ile yeniden ürün siparişi vereceğimi, önceki ürünün bedelinin kartıma iade edileceğini filan bekliyordum. Evet şirket Apple olabilir ancak Türkiye’de yaşadığımız için aklıma ilk gelenler bunlardı.

Meğer hiçbir şey yapmamıza gerek yokmuş. Görevli arkadaş yeni ürünün adresime gönderilmesi için gereken işlemleri yaptığını, elime geçene kadar eski ürünü kullanabileceğimi söyledi. Bana bir değişim numarası verdi ve bu numarayı bir kağıda yazarak ürün ile birlikte muhafaza etmemi istedi. Yeni ürün elime geçtikten birkaç gün sonra beni kargo firmasının arayacağını ve randevu alıp eski ürünü, bana verilen kod ve ürün faturası ile birlikte almaya geleceklerini belirtti. Zaten ürün kutusunu atmamıştım. Geldiklerinde olduğu gibi teslim edip yeni kılıfımı kullanmaya başlayacağım için mutluyum.

Apple ülkemizde resmen faaliyet göstermeye başlamadan önce sadece ürünlerinin kalitesinden haberdardık. Sanırım Online Store ve birkaç ay sonra açılacak perakende satış mağazası ile Apple’ın ünlü “hizmet kalitesi”nden de bolca bahsedeceğiz. Apple’ın bu hizmet anlayışı ve gerçek müşteri memnuniyeti politikası yıllardır beklediğimiz bir olguydu. Umarım yakın gelecekte ülkemizde faaliyet gösteren firmalar Apple gibi satış öncesi, sırası ve sonrasında benzeri bir hizmet anlayışı ile ticaret yapmaya başlarlar. Bence olması gereken bu. İstenildiğinde yapılabildiğini kanıtladığı için Apple’a teşekkürler.

Tagged With: , , ,