iOS 5 kurulumu

Apple Store’larda iOS 5 ve iCloud eğitimleri başladı

iOS 5 kurulumuApple’ın her sonbahar düzenlediği resmi etkinliği yaklaşırken Apple Store çalışanlarına iOS 5 ve iCloud eğitimlerinin verildiği haberleri geliyor. Eğitimlerin RetailMe adlı bir uygulama ile verildiğine dair bilgiler de 9to5mac’in yayınladığı fotoğraflar ile doğrulanmış oldu.

Normalde Apple yeni iOS sürümlerini yeni iPhone ile birlikte yaz aylarında sunuyor. Bu yaz beklenen iPhone güncellemesi gelmedi. Bu sebeple beklentiler sonbahar etkinliğine kaldı. Apple Store’larda yeni ürün / yazılım eğitimleri de yazılımın çıkmasına birkaç hafta kala gerçekleştiriliyor. Son günlerde iOS 5’in Ekim ayının ortasında ya da sonunda yayınlanacağına dair pek çok dedikodu çıktı. Bilgi kirliliğine neden olmamak için sağlıklı kaynaklara dayanmadığı müddetçe bu tür dedikoduları Elma Dergisi’nde yayınlamak yerine Twitter ve Facebook ile paylaşıyorum. Eğer daha önceden olduğu gibi Apple Store çalışanlarına verilen eğititimler başladıysa, dedikoduların aksine çok daha yakın bir tarihde iOS 5 ve iCloud yayınlanabilir.

iOS 5 haricinde Apple Store çalışanları Apple’ın yeni iCloud servisi hakkında da detaylı bilgi edinmeye başladılar. Steve Jobs’un iCloud’u iOS 5 ile birlikte hizmete sunacağını duyurduğunu hatırlarsınız. iCloud, iOS 5 ile enterge çalışacağından her ikisinin de aynı anda (belki iCloud gecikebilir ama sanmıyorum) duyrulacağı bekleniyor.

iOS 5’in son betası olan Beta 7 ile dikkatimi çeken en büyük yenilikler, performans artışı, hataların giderilmesi ve ciddi ölçüde artırılmış pil ömrü oldu. Hala çeşitli uygulamalarda sorunlar var ancak bunların sistemden değil, uygulamadan olduğunu düşünüyorum. iOS 5 in yayınlanmasının ardından uygulama geliştiriciler de yazılımlarının iOS 5 uyumlu sürümlerini App Store ile yayınlayacaklardır.

Geliştirici Programı dahilinde pek çoğumuz iOS 5 i aylar öncesinden kullanmaya başladık. Her beta sürümde daha da iyiye gittiğine şahit oluyoruz. Son sürüme kadar iki belki üç beta daha bekleyen bazı kaynaklar var. Bu beta sürümler yayınlandıkça, haberinin altındaki yorumlarda pek çok değerli okuyucumuz yorum yaparak tecrübelerini paylaşıyor. Her önemli gelişmede mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Tagged With: , , ,