Apple TV’ye Handoff Patenti

OS X Yosemite ve iOS 8 işbirliği sayesinde hayatımıza giren Handoff, gün geçtikçe daha da vazgeçilmez bir hal alıyor. Çeşitli görevleri Apple cihazları arasında paslayabilmek gün içinde işleri oldukça kolaylaştırıyor. Bir maile iPad’inizden cevap vermeye başlayıp Mac’inizden devam edebilmek bile daha özgür hissettiriyor.

Dün, yakın gelecekte Apple TV’nin de bu tarz paylaşımlar yapılabileceğine ilişkin bir patent yayınlandı. Patente göre Apple TV’ye “tersine” çalışan AirPlay özelliği gelebilir. AirPlay ile iOS veya OS X cihazınızdaki ekranı AppleTV’ye aktarmak mümkündü. Bu patent ile Apple TV ekranındaki içeriğin bir başka iOS cihazına aktarılabilmesi mümkün oluyor.

Bir odadan diğerine veya başka bir iOS cihazına görüntü aktarmak kimine göre oldukça yararlı bir özellik olabilir.  Patentteki senaryoya göre bir grup arkadaş mevcut durumda Apple TV’den bir içerik izlerken içlerinden birinin odayı (örneğin çerez hazırlamak için) terketmek zorunda kaldığı bir anda grubun içeriği durdurmaktan veya odadan ayrılan kişinin bir bölümü kaçırmasından başka şansı bulunmuyor. Patentteki özellik sayesinde gerektiğinde kimse içeriği kaçırmayacak veya içeriğe ara verilmek zorunda kalınmayacak.

Apple TV 2012 yılından beri güncellenmedi ve önümüzdeki yıl içinde yeni özellikler ile donatılmış, daha güçlü bir Apple TV bekleniyor. Yukarıda bahsedilen özellik ne kadar tercih edilir bilinmez ancak güncellenecek Apple TV’nin yeni özellikler ile gelmesi fena olmaz.

Tagged With: , ,