Apple yeni iPhone çoklu dokunmatik patentiyle büyük savaşa hazırlanıyor

Posted by / Genel, iOS Blog

Apple, iPad 3 ve iPhone 5 modellerinin çıkışından önce rakiplerine büyük bir gözdağı vermeye hazırlanıyor. Apple ile rakipleri arasında yaşanan patent savaşları devam ederken ABD Patent Enstitüsü’nden firmanın elini çok güçlendirecek bir karar çıktı. 7,966,578 numaralı patentin tam tanımı şu şekilde:
“bir çerçevenin içeriğini görüntüleyen diğer bir çerçeve ve sayfanın diğer içeriği de dahil olmak üzere sayfa içeriğinin tümünün görüntülenmesini kapsayan dokunmatik ekranlı taşınabilir ve çok fonksiyonlu bir cihaz ile bağlantılı olarak kullanmak için bir bilgisayar uygulaması”. Oldukça karmaşık olan patent basit anlamda Apple’ın ilk nesil iPhone’dan itibaren tüm modellerinde kullandığı dokunmatik ve kontrol sistemlerini işaret ediyor.
Söz konusu patent için henüz ilk nesil iPhone piyasaya çıktığında yani 2007 yılının ortalarında başvuranApple, üç buçuk yıllık bekleyişin ardından nihayet istediğine kavuştu.
Uzmanlara göre patentin içeriği Apple’ın iOS cihazlarındaki dokunmatik arayüze ve parmak hareketleri algılamasına benzer şekilde cihazlar satan tüm firmaları kapsıyor. Bir diğer deyişle bu patentin sahibi kapasitif dokunmatik arayüz teknolojisinin de sahibi oluyor.
Ödül kazanmış fikri haklar savunucusu Florian Mueller’a göre bu patent kapsamında piyasadaki hiçbirfirma iOS cihazlarına benzer cihazlar üretemez. Patent aslında sadece web içeriğini iPhone arayüzü ile görüntülemek adına alınmış olsa da üreticiler için potansiyel senaryoların kapısını açıyor.
Bu patente dayanarak Apple, iOS cihazlara benzer teknoloji kullanan ve ABD dâhilinde satış yapan tüm firmaları dava ederek cihazlarını piyasadan çekmeleri için zorlayabilir. Veya firmalarla bir anlaşma zemini oluşturarak patentten doğan hak ücretini ödemelerini isteyebilir. Her iki durumda da Apple için bir tekel doğması ihtimali var.
Patentin kabul edilmesinin ardından açılacak davalarda elbette mahkemelerin görüşü çok önemli. EğerApple çapraz lisanslama yaparak rakiplerine kolaylık sağlamak yerine davalarla bezdirme yoluna giderse, mahkemeler tekel oluşmasını sebep göstererek lehte karar vermeyebilir. Bundan sonra Apple’ın nasıl bir stateji izleyeceği merakla bekleniyor.