Apple’da Büyük Yönetim Değişikliği: Scott Forstall ve John Browett Şirketten Ayrılıyor

20121030-103042.jpg

Apple’ın bugün yaptığı basın açıklamasına göre, önümüzdeki dönemde şirketin yönetim kademesinde bazı büyük değişiklikler yaşanacak. Apple’ın iOS’den sorumlu Kıdemli başkan Yardımcısı Scott Forstall 2013 yılında Apple’dan ayrılıyor. Parekende Başkanı John Browett da şirketten ayrılan diğer isim.

Scott Forstall’ın ayrılışı ile oluşacak boşluğu, hem iOS hem de Os X takımlarına liderlik edecek Craig Federighi’nin doldurması planlanırken, parekende kısmını yeni bir aday bulunana kadar CEO Tim Cook’un devralacağı belirtiliyor.

Apple’ın basın açıklamasında, iOS ve Os X takımlarının Craig Federighi’nin liderliğinde tek elde toplanacak olmasının, her iki işletim sisteminde en iyi teknolojilerin ve kullanıcı deneyimi yeniliklerinin sunulmasını kolaylaştıracağının altı çiziliyor.

Eddy Cue’nin liderlik ettiği organizasyonun, iTunes Store, App Store, iBookstore ve iCloud gibi hizmetlerde müşteri memnuniyetinin sağlanması ve beklentilerin karşılanmasında mükemmel bir sicili olduğu vurgulanırken, ekibin Siri ve Haritalar hizmetlerini ek sorumluluklar olarak alacağı ifade ediliyor.

Açıklamada John Ive’nin Endüstriyel Tasarım Liderliği görevine ek olarak, şirket genelinde “İnsan Arabirimi” (Human Interface) için liderlik edeceği belirtiliyor.

Bob Mansfield’ın ise şirket genelinde Apple’ın kablosuz ekiplerinin tümünü bir organizasyonda birleştiren yeni bir takıma liderlik edeceği açıklamada yer alan gelişmeler arasında.