Ana SayfaDonanımApple'dan Efsanevi Destek

Apple’dan Efsanevi Destek

2001 yılında satışa çıkan, yani bugün tam 14 yaşındaki bir iPod’u en son sürüm iTunes yüklü Mac’inize bağlarsanız ne olur?  “Yeni Teknoloji / Eski Teknoloji” adıyla YouTube videoları yayınlayan Matthew Pearce, bu konuya değinmiş ve şaşırtıcı olsa bile Apple’ın bunca yıldan sonra hala ilk nesil iPod’a destek vermeyi sürdürdüğünü fark etmiş.

first-gen-ipod-01

Birkaç gün önce 12.1 sürümü yayınlanan iTunes, tıpkı güncel bir modelde olduğu gibi iPod’u tanıyor ve eşitleme yapmanıza izin veriyor. Elbette o zamanlar USB ile çalışmayan iPod, Firewire 400 ile eşitleniyor. Yazının sonuna eklediğim videoda Firewire 400’ü Firewire 800’e çevirici bir adaptör kullanarak sorun çözülüyor. Daha yeni Mac modelleri için ayrıca Firewire 800’ü Thunderbolt’a çeviren bir başka adaptöre daha ihtiyaç duyabilirdi.

Kıyıda köşede kalmış bir iPod’unuz varsa, en son sürüm iTunes ve yeni Mac’iniz ile bile sorunsuz şekilde çalıştığını artık bildiğinize göre belki ona bir şans daha verebilirsiniz.

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kaan Girginer
Kaan Girginer
9 yıl önce

Geçenlerde 4 ve 5. Nesil iPod aldıktan sonra aklımda olan bir soruydu. Hatta eBay’den ilk nesil almayı bile ciddi ciddi düşündüm.

En eski iPod’a bile hala destek vermesi super bir şey bence. Hala benim gibi retro kullanıcılar varmış demek…

Son Yazılar