Ana SayfaApple BlogApple'ın Dünya Günü Çalışmaları

Apple’ın Dünya Günü Çalışmaları

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 22 Nisan “Dünya Günü” kapsamında Apple, farkındalık yaratmak için dünya genelindeki tüm mağazalarındaki Apple logolarının yaprak bölümünü yeşil renk ile kaplıyor. Türkiye’deki web sayfalarında da çevre ile ilgili mesajlar yerlerini aldı.

Apple’ın uygulama programı, Dünya Günü dersleri ve geri dönüşüm kampanyaları ile birlikte şirketin çevre ile ilgili yaptığı çalışmalara ve detaylarına ulaşmak isteyenler;

http://www.apple.com/tr/environment/

bağlantısını kullanabilirler.

Ekran Resmi 2016-04-19 12.17.18

Sayfada yer alan başlıklar özetle şunlar;

Gezegenimiz, en parlak fikirlerimizi hak ediyor.

Ürünlerimizde yaptığımız gibi, çevre konusunda da yenilikçi bir yaklaşım benimsiyoruz. Karbon ayak izimizi azaltmak için yeni güneş enerjisi projeleri oluşturuyoruz. Daha güvenli ürünler ve üretim süreçleri elde etmek için daha çevre dostu malzemelere geçiş yapıyoruz. Kesimlik ormanları koruyor ve sürdürülebilir bir biçimde yönetilmelerini sağlıyoruz. Hatta robotlardan yararlanarak, aygıtları geri dönüştürmenin daha bilinçli yöntemlerini geliştiriyoruz.

Hedefimiz yüksek: Yüzde yüz yenilenebilir enerji.

2015’te enerjimizin yüzde 93’ü yenilenebilir kaynaklardan geliyordu. Bu oranı yüzde 100’e çıkarabilmek için sürekli yeni yollar arıyoruz. Singapur’da, tesislerimizin enerjisini 800 çatıya yayılmış 32 megawatt’lık bir güneş enerjisi projesinden sağlıyoruz. Çin’de ise aygıtlarımızın üretiminde kullanılan enerjiyi dengelemeye başlamak için 170 megawatt’lık bir güneş enerjisi projesi yapıyoruz. Ve tüm dünyadaki veri merkezlerimiz yüzde 100 temiz enerjiyle çalışarak milyarlarca iMessage’a, Siri’nin verdiği yanıtlara ve iTunes’dan indirilen şarkılara güç veriyor.

Ambalajlarımızdaki kağıtların %99’undan fazlası geri dönüştürülebilir veya sürdürülebilir kaynaklardan. Ama daha iyisi için çalışmaya devam ediyoruz.

Kullandığımızdan daha fazla sürdürülebilir orman oluşturmak ve bu ormanları korumak istiyoruz. Yeryüzünden aldığımız malzemeleri en aza indirmek, büyük hedefimizin önemli bir parçası. Su ayak izimizi ölçüyor ve elimizden gelen her yerde su kullanımını azaltmanın veya suyu yeniden kullanmanın yollarını arıyoruz. iPhone ve Apple Watch montaj tesislerimizden çıkan hiçbir atık, çöp sahalarına atılmıyor. Ayrıca, tüm Apple aygıtlarını Apple Store’larda geri dönüştürebilmenizi sağlayan Apple Renew programını yürütüyoruz.

Bileğinizde, masanızda veya cebinizde cıvanın yeri yok.

Aygıtlardaki toksik maddeleri kullanımdan kaldırma konusunda elektronik sektörüne yıllardır öncülük ediyoruz. Ekranlarda cıva ve arsenik, lehimlerde ise kurşun kullanmıyoruz. 2015 yılında, ürünlerimizdeki her bir bileşende yer alan tüm malzemelerin kimyasal bileşimini gösteren Tam Malzeme Açıklaması programını başlattık. Bu program, toksik maddeleri azaltma ve kullanımdan kaldırma konusunda daha da iyi olmamızı sağlıyor. Ve bir toksik maddeyi bir aygıttan veya üretim sürecinden nasıl çıkaracağımızı bulduktan sonra, o toksik maddenin kullanılmadığından emin olmak için kapsamlı testler yapıyoruz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar