Apple’ın yeni tedarikçileri

tsmc

Apple’ın yıllardır Samsung’a, ürünleri için parça ürettirmesi şirketin yararına mı oldu yoksa zararına mı bunu ayrı bir konuda tartışmak gerekiyor. Apple her ne kadar ürettirdiği ürünleri patentleri ile koruma altına almış olsa da şirketin işleyişi hakkında Samsung çok fazla bilgi sahibi oldu ve bunu da çok güzel kullandı.

apple-a5x-processor-leak

Apple hisse senedi değerinin oldukça düştüğü, mevcut tedarikçilerin Apple’ın düşük geçen Şubat ayı alımları nedeniyle mızmızlandığına dair dedikodular dolaşırken, Apple’ın parça tedariği konusunda yakın geçmişte anlaştığı TSMC ve Hon Hai şirketlerinde farklı bir şeyler oluyor. Bu iki şirket yoğun talebi karşılayabilmek için 5000’er çalışan almak için hazırlıklara başladı. Özellikle işlemci konusunda çalışan TSMC’nin bu hamlesi, Apple’ın işlemci üretimini Samsung’dan TSMC’ye kaydırabileceği sinyallerini veriyor.

Bildiğiniz gibi Apple ABD’de mühendislerine işlemci de tasarlatıyor. Üretim maliyetlerini düşürebilmek için bu teknolojiyi üretme işini ise fason firmalara yüklüyor. Uzun zamandır Samsung’un iş gücünü kullanarak üretilen bu işlemcilerden yana bir sıkıntı olmadığı halde Samsung’un “kopyacı” tavrı ve şirkete karşı yürüttüğü politikanın bu kararda etkisi olduğu düşünülüyor.

Apple’ın TSMC’ye Apple TV için 28nm A5 işlemci ürettirerek TSMC’nin yeteneklerini sınadığı ve 28nm A5x işlemciyi de bu firmaya ürettirerek Retina ekranlı iPad mini ürününde Samsung’u oyun dışı bırakabileceği dedikoduları da ortalıkta dolaşanlardan bazıları…

Tagged With: , , , ,