Blackberry Yaratıcı Direktörü Alicia Keys iPhone’dan Kopamıyor

iPhone ve Android akıllı telefonların zarar verdiği en büyük üreticilerden biri de RIM oldu.
Son yıllarda pazar payı giderek azalan, gerek dünya çapında ve gerekse ABD pazarında neredeyse dip noktasını gören RIM, bir dizi radikal değişim ile bu büyük düşüşün önüne geçmeye çalışıyor.

Şüphesiz Blackberry’nin düştüğü yerden kalmak için en büyük güvencesi yeni Blackberry 10 işletim sistemi ve bu işletim sistemi ile gelen Z10, Q10 modelleri. İlk gelen bilgiler Kanada ve İngiltere’de yeni Blackberry’lerin iyi bir satış grafiği sergilediği yönünde.

20130212-122956.jpg

Buna rağmen Blackberry tedbiri elden bırakmıyor. Şirketin en radikal değişim hamlesi RIM adını terk ederek artık sadece Blackberry olarak anılma kararıydı. Blackberry artık sadece bir marka olmaktan çıkarak şirkete adını verdi.

Bir diğer dikkat çekici hamle ise, ünlü sanatçı Alicia Keys’in “yaratıcı direktör” olarak Blackberry’de görev alması oldu. Popüler ve başarılı bir isme böyle bir görev verilmesi medya etkisi açısından oldukça başarılı bir strateji olarak görülebilir ama Keys’in müzik alanındaki başarısını Blackberry’de tekrarlayabileciği konusunda emin değilim.

20130212-122844.jpg

Şahsen kendisini severek ve beğenerek dinlerim, “As I am” en sevdiğim albümüdür, hakkını yemek olmaz ama Alicia Keys’in iPhone takıntısı başına dert açacak gibi. Ünlü sanatçı Ocak ayının sonunda gerçekleştirilen Blackberry 10 etkinliğinden sonra iPhone ile Tweet gödererek gündeme oturmuştu. Anlaşılan o ki Keys iPhone’dan kolay kolay vazgeçemecek.

20130212-122448.jpg

Alicia Keys’in kendi hesabından atılan bir “tweet”in altındaki “Twitter for iPhone” ifadesi sanatçının hala iPhone kullanmayı sürdürdüğünü gösteriyor. Her ne kadar Keys’den hesabının ele geçildiğine yönelik bir açıklama gelse de pek inandırıcı bulunmadı.

20130212-122522.jpg

Bu haberi ilk öğrendiğimde aklıma Alicia Keys’in son albümünün adını taşıyan “Girl on Fire” şarkısı geldi. Peki ne diyordu o şarkıda Alicia Keys? “You can try but you’ll never forget her name” (Deneyebilirsin ama asla onun adını unutamazsın.) Sanırım iPhone bağımlılığı böyle bir şey…

Tagged With: , ,