Blackberry Yeniliği Apple’dan Bekliyor!

20130319-190500.jpg

Blackberry’den gelen açıklamaları sabah saatlerinde yabancı kaynaklardan okudum. Önce yazmayı düşündüm, sonra malum “iPhone ve yenilik” konusunda hep aynı şeyleri tekrarlamak zorunda kalacağım için vazgeçtim. Haber anaakım medyamız tarafından da konu edilince kayıtsız kalamadım ve düşüncelerimi tekrar sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle Blackberry CEO’su Thorsten Heins ne diyor ona bir bakalım… Heins özetle Apple’ın iPhone ile büyük bir iş başardığından, kullanıcı arayüzü, dokunmatik ekrankar ve tasarımda saygı duyulacak şeyler yaptığından dem vuruyor. Ardından da iPhone’un eski bir telefon olduğunu, arayüzün ilk iPhone’dan beri değişmediğini, sektörde yenilik hızının çok yüksek olduğunu ve buna ayak uyduramayanların konumunu koruyamayacağı gibi iddialar sıralıyor.

20130319-190546.jpg

İlk bakışta doğruluk payı yüksek gibi görünen tespitler… Ancak bunların rakip bir şirketin CEO’sun ağzından duymak son derece manidar. Zira kendi şirketleri, söz konusu değişime ayak uyduramayarak pazar payını dip noktaya düşmürmüş ve yıllardır iPhone’un 2007’de başlattığı devrime eklemlenmeye çalışan bir konumda.

Dahası, hala Blacberry’de sözünü ettiği “yenilikten” eser yok. Hal böyleyken rakip şirketi yeterince yenilik sahibi olmamakla suçlamak da neyin nesi? CEO açıklamalarıyla aslında Blackberry’nin içine düştüğü acziyeti de ortya koyuyor. Apple’a vurarak reklam yapma gayreti içinde söylediklerinden pekala şu anlam çıkarılabilir:

“Apple 2007’de yaptı biz yeni yapabildik. Apple’ın yıllar önce sunduğunu biz yeni sunuyoruz. Bu nedenle biz yeniyiz, iPhone eski…”.

20130319-190816.jpg

Gelelim iddialarının haklılık payına… Evet, iOS arayüzünde yıllardır değişim yok ya da minor değişimler gerçekleşiyor. Peki bunun nesi kötü? Değişim adına kullanıcı deneyimini zorlaştıracak, cihazları ağırlaştıracak, basitliği yok edip karmaşıklaştıracak, görüntü kirliliği yaratacak hiçbir yenilik iOS kullanıcılarını mutlu etmeyecek aksine tepkiyle karşılanacaktır. Klasik bir bakış açısıdır ama çoğu zaman doğrudur; çalışıyorsa bozmayacaksın!

iOS çağının hangi gereklerini yerine getiremiyor? Arayüzdeki ne gibi eksiklikler, ne gibi kayıplara yol açıyor? iOS’in tasarımı nedeniyle kullanıcılar neyden mahrum oluyor?

20130319-190854.jpg

Bu aşamada, iOS üzerinde değişiklikler kullanımı basitleştirmeye yönelik ufak tefek yeniliklerden öteye geçmez. Gözler illa değişik bir şeyler görmek istiyorsa ikonlar farklılaştırılabilir, “App Switcher”da değişimlere imza atılabilir ve “multitasking” iyileştirmeleri yapılabilir… Değişim tabii ki iOS’e de uğramalıdır ancak bu değişim değişim olsun diye değil, yararlı olsun, geliştirsin, deneyimi artırsın diye yapılmalıdır.

5 yıllık iOS arayüzüne eski diyenler, PC’lerini açtığında, 20 yılı aşkın zaman boyunca minimal değişimlerin ötesine geçemeyen klasik arayüzleri görünce ne düşünüyorlar acaba?

Tagged With: ,