Boom Beach

BoomBeach

Son birkaç haftadır yazayım mı yazmayayım mı bilemedim. Alt tarafı basit bir oyun. Haftalardır oynuyoruz o ayrı konu. İlk çıktığında neredeyse hemen her yerde övgü üzerine övgü okuduktan sonra merakıma yenik düşüp indirdiğim ve bağımlılık yapması nedeniyle günde en azından iki – üç kere kontrol ettiğim bir oyundan bahsetmek istiyorum. Sonrasında iş biraz da size düşecek.

Boom Beach, Clash of Clans adlı oyunu ile adından söz ettirmiş bir yapımcı olan Supercell’in yakın geçmişte yayınladığı bir nevi strateji oyunu. İlk olarak iOS platformunda yayınlanan oyunun artık Android cihazlar için de bir sürümü mevcut.

Oyuna başladığınızda küçük bir adada merkez üssünüzü savunmak için kule inşaatı yapmanızı isteyen tanıtıcı bir görev alıyorsunuz. Haritada yer alan köyleri düşman işgalinden kurtardıkça ve adanızda yer alan kaynak binalarından edindiğiniz odun, altın, taş, demir gibi kaynaklar ile adanızı çeşitli savunma silahları kurarak büyütüyorsunuz.

IMG_0027

Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor. Daha çok saldır, daha çok kaynak al, daha çok savunma binası inşaa et vs. Oyunun ürettiği köyler dışında gerçek oyuncular ile yüzleşmeye başladıkça işler değişiyor. Her oyuncu kendine göre bir taktik geliştirmek zorunda. Hem savunma hem de saldırı için yeni taktikler geliştirip başarı elde ediyorsunuz ki oyunda zaman geçirdikçe oldukça yaratıcı oyuncular ile karşılaştım.

IMG_0066

Birlik eğitimleri ve bina inşaatları ilk başlarda kısa sürse de oyunda ilerledikçe ve ekipmanlar geliştikçe süreler de uzuyor. Ücretsiz olarak yayınlanan bu oyunun yapımcısına akla hayale gelmeyecek paralar kazandırması tam da bu noktada devreye giriyor. Oyun içinde çeşitli başarılar kazanarak veya zaman zaman gelişigüzel bir şekilde ortaya çıkan elmaslar, süre olgusunu atlamaya yarıyor ve daha hızlı bir şeyler yapmak istediğimiz, beklemek istemediğimiz için oyuncuyu elmas satın almaya itiyor. Açıkcası oyun içi satın alımlardan uzak duruyorum çünkü bir süre sonra sonunun gelmediği açık.

IMG_0065

Oyunun en güzel yanı birkaç seviye geçtikten sonra pek zaman istememesi. Tabi eğer elmas satın almazsanız. Zamana yayarak oynamak bence çok daha keyifli. Gün içinde iki üç kez, çoğu zaman ise sadece bir kez, birkaç dakikalığına bakmak yeterli.

Biraz da oyun hakkında yaygın taktikleri anlatayım. İlk bölümlerde mümkün olduğu kadar ana binanızı (ki yıkıldığı an savaşı kaybetmiş olacaksınız) savunmaya özen gösterebilirsiniz. Savunma silahlarınızı mümkün olduğu kadar birbirine yakın konumlandırın gelecek saldırılara mümkün olan en yüksek sayıda silah ile karşılık vermeye çalışın. 10-15 bölüm geçtikten sonra ana binanızı gemi iskelesine yaslayarak etrafını sahil yönünde silahlar ile çevirebilirsiniz. 20. bölümden sonra ise yeniden ana binayı ortaya alıp etrafını çevirmekte fayda var.

IMG_0067

Kurnazlık yapıp ana binanın arkasını güçsüz bırakan oyuncuların köylerine, askerlerinizi işaret fişeği ile bir açıklıktan binaların arkasına gönderip direk ana binaya da saldırabilirsiniz. Elbette kendi köyünüzü de bu tip saldırılar için korumayı ihmal etmeyin.

30’uncu bölümden sonra artık adadaki ağaçların çoğunu kesmiş olursunuz sanıyorum. Mümkünse yine ana binanızı en arka köşelerden birine yerleştirip her iki yönde savunma silahları ile büyütmek en mantıklı hareket olacaktır. Kendinizden bir iki bölüm üstte olan oyuncuların ada düzenlerini izleyerek de size uygun savunma taktiğini geliştirebilirsiniz.

IMG_0070

Saldırı ağırlıklı bir oyun için ise çıkarma gemilerinizi ve hücüm botunuzu sık sık güncellemenizi öneririm. Neticede siz ne kadar iyi savunursanız savunun üç-beş bölüm üstünüzde bir oyuncu gelip üssünüzü yıkacaktır. Köyünüzde kaynak bulundurmamaya çalışın. Kasanızı her seferinde mümkün olan en yüksek seviyede tutun ve saldırmak için askerlerinizi cephanelikten güçlendirin.

Saldırı gücünüz ne kadar iyiyse o kadar çok kaynak elde eder ve üssünüzü daha kolay güçlendirebilirsiniz.

IMG_0068

Boom Beach hilesi var mı yok mu diye aramıştım ne yalan söyleyeyim ancak kayda değer bir sonuç elde edemedim. Oyunun her seferde tek bir güncellemeye izin vermesi ve bir süre sonra inşaat / güncelleme sürelerinin uzaması bile kararlı oyuncuları engellemese de sıkıcı olabiliyor.

Buraya kadar oyuna dair kısa kısa bilgiler vermeye çalıştım. Strateji türünü sevenler için oldukça zevkli bir oyun olduğunu ve mutlaka denemeleri gerektiğini yineliyorum. En azından dakikalar içinde 5-6 bölüm geçersiniz ve ilk beş bölümü geçmeden oyun hakkında ön yargılı olmayın derim.

IMG_0069

Şimdi ise ilk paragrafta bahsettiğim gibi top sizde. Oyun hakkında düşüncelerinizi ve taktiklerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Uzun uzun taktiklerini ve tecrübelerini paylaşmak isteyenler olursa hello@elmadergisi.com adresine BoomBeach konulu bir mail ile gönderebilirler. Sizin adınızla bu yazı altına güncelleme olarak ekleriz. Hem yeni başlayanlara hem de ileri seviyelerde yardımlaşmak isteyenlere faydalı paylaşımlar yapılacağını düşünüyorum. İyi oyunlar…

Tagged With: , , , , ,