Elmadaki Kurtlar: Yeni MacBook Pro

Yeni MacBook’lar satışa çıktı. Duymayan var mı? Üzerinde Touch Bar olan modeller 7.200 TL ile 11.100 TL arasında değişiyor. Tabi bunlar standart konfigürasyonlar. Üzerine eklemeler ile 17.000 TL ye de alabilmek mümkün.

screen-shot-2016-10-27-at-1-36-29-pm-2

Mac bilgisayarlar hemen her zaman muadillerinden daha yukarıda fiyatlandırılır. Aradaki bu fark ekosisteme, kararlılığa, kullanım kolaylığına, tasarıma, zekice düşünülmüş detaylara, servis vs için seve seve ödenir. Yıllarca sorunsuzca çalışır, işini yapar. Son modellerde fiyatlar biraz arttı. Vergiydi döviz kuruydu derken ülkemizde Mac fiyatları hepten zıvanadan çıktı. Size bugün bahsetmek istediğim konu ise fiyatlar değil. Apple tam gaz saçmalamaya devam ediyor ve artık bu ziyadesiyle rahatsızlık vermeye başladı.

Teknoloji böyle bir şey. Yepyeni bir özellik zamanla çöp olabiliyor. Yerine yenisi geçiyor, güncelleniyor yahut tamamen ortadan kalkıyor. Fakat bazı özellikler var ki -genelde tasarımsal özellikler- eskimez. Geliştirilebilir fakat yerine daha iyisini koyamıyorsanız mevcut olanı kaldırmak saçmalıktan ileri gitmez.

MagSafe nedir biliyor musunuz? Eski bir reklam izleyelim;

MacBook’unuz şarj olurken kazayla kabloya takılacak olursanız bilgisayarınızın masadan uçmasını engelleyen bir özelliktir. Bu özellik var diye MacBook aldığım yılları hatırlıyorum. Apple geçen yılki güncelleme ile MagSafe’ten vazgeçti ve beni çileden çıkarttı. Belki yeni MacBook’larda hatadan dönerler dedim ama avucumu yaladım.

Optik okuyucuların Mac’lerden çıktığını duyduğumda sevinmiştim. Gerçekten kullanmıyordum. Artık DVD-CD devri kapanmıştı. Ağırlıktan ve gereksiz yer işgalinden başka bir şey değildi. Zamanı da gelmişti üstelik. MacBook Air tanıtıldığında birkaç ay üzerine yazıldı çizildi fakat sonra çok yerinde bir karar olduğu anlaşıldı. Fakat USB-A öyle değil. Hemen hepinizin bildiği USB, öylesine büyük bir standart haline geldi ki, o olmadığı için iPhone’unuzu bile şarj edemezsiniz. Yüzbinlerce ekipman USB kullanıyor. USB-A ‘yı kaldırıp dört adet USB-C koymak nasıl bir mantıktır? Bari bir tane bıraksaydınız. USB-C’yi USB-A’ya çevirici bir aparatınız yoksa, haricen satın almadıysanız ne bir flash bellek ne başka bir USB cihaz kullanamazsınız. Şimdi sorarım size. Yepyeni bir iPhone 7 aldınız. Yepyeni bir de MacBook Pro. Yazılımsal bir sıkıntınız oldu ve yetkili servisi aradınız. Servis telefonunuzu bilgisayara bağlayıp güncellemeyi önerdi. Ne yapacaksınız? Telefonun kablosunu nereye takacaksınız? Hayır serviste yardımcı olmaya çalışan arkadaş ne der diye merak ediyorum. Yepyeni bir telefon ve yepyeni bir bilgisayar. İkisi uyumlu değil mi yani? Nasıl izah edilecek bu durum kullanıcıya?

Bir başka kafa karıştıran konu şu kulaklık mevzusu. iPhone 7’lerde kulaklık çıkışı yok. Umrumda da değil açıkcası. Odyofil değilim. Apple, iPhone kutusunda hangi kulaklığı verirse onu kullanırım, sorun etmem. Başka bir kulaklık kullanmak zorunda olursam, iPhone’un kutusundan çıkan çeviriciye bağlar öyle kullanırım. Ancak iPhone’un kutusundan çıkan Lightning kulaklığı, yeni MacBook’umun neresine sokacağım ey Apple? Nerede hata yaptın? iPhone’da kulaklık jakını kaldırma konusunda mı yoksa yeni MacBook’larda kulaklık jakını kaldırmama kararında mı? Eğer iPhone hamlesi doğruysa, neden MacBook’larda Lightning giriş yok? MacBook hamlesi doğruysa iPhone 7’de olması gereken kulaklık jakı nerede?

Yeni MacBook Pro’lardaki optik ses çıkışının da sessiz sedasız ortadan kaldırılması da gözümden kaçmadı. Şimdiye kadar kulaklık çıkışı aynı zamanda optical audio için de kullanılıyordu. Kulaklık çıkışı hala var ama optical audio ölmüş sanırım. Gerçi çoğunluğunu profesyonellerin oluşturduğu bir grup kullanıyordu optik ses çıkışını. Bir dakika… Ürün Pro öyle değil mi?

Haydi hepsine eyvallah dedik. Çok güzel, gelecekte çok daha kullanışlı olacak Touch Bar koydun MacBook Pro’ya. SD kart slotunu kaldırmak neyin kafası? CF demedim, SD dedim. Giriş ve orta hatta pek çok üst sınıf fotoğraf makinelerinin tamamı SD kart kullanıyor. Kablosuz aktarım yapabilenler de çıktı evet güzel ama erken değil mi? İlla SD kart adaptörü de mi alacağız fotoğraflarımızı aktarmak için?

Sinirliyim arkadaşlar. Sadece yeni MacBook Pro konusu da değil, son yıllarda öyle çok gerildiğim konu var ki, hangisinden başlayayım bilemedim. Son günlerin konusu MacBook Pro olduğu için yeni ürün hakkındaki birkaç düşüncemi paylaşmak istedim zira Apple’ın bu saçmalıklarının üzerine tuz biber oldu, ona patladım.

Bence yeni MacBook Pro güzel bir ürün fakat artık “Pro” ünvanını kesinlikle hak etmiyor. MacBook olarak da adlandırılabilirmiş. Oyuncaklarla süsleyip püsleyip ürünü profesyonellerin tercih ettiği özelliklerden arındırıp “Pro” diye satışa sunmak bana çok mantıklı gelmiyor. Apple bu ürünleri kullananların sadece Facebook’a girip birbirlerine emoji yolladıklarını sanıyorsa yanılıyor.

Bugün bir arkadaşımın Twitter’daki paylaşımına bakıp güldüm.

  • Apple’ın en hızlı büyüyen ürün kategorisi!

ekran-resmi-2016-11-03-13-33-30

Evet böyle giderse büyümeye de devam edecek gibi görünüyor.

Tagged With: , , , , , ,