‘Fatih Projesi’ne Microsoft ve Apple talip

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dünyanın önde gelen bilişim ve yazılım şirketlerinden Microsoft ve Apple’ın, 15 milyon adet tablet bilgisayarın teminiyle ilgili olan ”Fatih Projesi”ne talip olduklarını bildirdi.

Apple ile yaptıkları görüşmenin ise ayrı bir önemi olduğunu, 2010 yılında 65,2 milyar dolar gelir elde eden bu şirketin, 2011 yılı sonunda öngördüğü cironun 80 milyar dolar olarak tahmin edildiğini dile getiren Çağlayan, inovasyon konusunda en başarılı şirketin Apple olduğunu söyledi.

”iPad, ”iPhone”, ”iPod” gibi birçok ürünü bu şirketin tasarladığına dikkati çeken Çağlayan, Apple yöneticilerinin Türkiye’deki yazılım şirketleriyle işbirliği yapmaya istekli olduğunu bildirdi.

Apple’nin bu yıl toplam 220 milyon ürün sattığını anlatan Çağlayan, şöyle konuştu:

”Apple başkan yardımcısı, 425 bin Iphone uygulaması olduğunu ve bugüne kadar iPhone’dan 15 milyardan fazla download yapıldığını anlattı. iPhone ve iPad’ların kulaklığı, kapakları gibi 4 bin 500 aksesuarı varmış. Türk imalat sektörüne Apple ürünlerinden çok önemli fırsatlar çıkabilir. Bu üretimleri Türk firmalarının yapabileceğini, firmalarımızı üçüncü ülkelerdeki satışlarında da destekleyebileceklerini bildirdiler.

Yazılım konusunda da ‘Türk şirketleri yazsınlar, hazırlasınlar onlar da bizim pazarımıza girsinler’ dediler. Bu konuda biz Türk yazılımcılarına sahayı tamamen açarız diyorlar.”

Çağlayan, Apple yöneticilerinin, ”Fatih Projesi”yle de çok yakından ilgilendiklerini, Apple olarak bu işe talip olduklarını söyledi.

Tagged With: , ,