Firefox 4 çıktı…

-

Popüler Internet tarayıcı Firefox, 4’ncü sürümü ile karşımızda.

“Hızlı yolda gidin:
Bugüne kadarki en hızlı, en güvenli ve en akıllı Firefox’a terfi edin.”

Sloganı ile indirmeye açılan tarayıcının detaylı bilgisi ve indirme bağlantısı burada:  http://www.mozilla-europe.org/tr/

Sıkı bir Safari taraftarı olmama rağmen şiddetle Firefox 4’ü mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

11 YORUMLAR

  • İlk fotoğraf, stickerlı bir iPhone 4. iPhone 4 ilk çıktığı günlerde satılıyordu. Hala bu tür sticker ya da başka bir tabirle arka kapak bulmak mümkün.

   İkinci illüstrasyon ise bir CAD çizimi, Gerçek değil elbette ancak gerçek olduğunu düşündüğümüz iPhone 4’ün yeni versiyonunda beklenilen 4″ ekrana uyuyor.

   Üçüncü fotoğraftaki bezel de ilk ortaya çıktığında çok ilgi görmüştü ancak aynı bezelin malzeme kalitesizliği nedeniyle pek çok kaynak, Apple’a ait bir ürünün olamayacağına kanaat getirdi.

   Nihayetinde evet, gelecek nesil iPhone’un bezelde görüldüğü gibi ekranı kenarlara daha çok yaklaşarak büyüyecek, kasa aynı kalacak. Ancak isminin iPhone 5 olamayacağına inanıyorum. Belki 4’ten sonra bir harf vb bir karakter gelir ama 5 için 2012 yi bekleyeceğiz.

 1. Para biriktirenlere lafım yok ama apple ürünü alacaksanız bekle bekle nereye kadar, her sene ürün yeniliyorlar.. Alacağınız herhangi bir apple ürünü 1 senesini doldurmamışsa alın gitsin derim arkadaşlar. İphone 4 de henüz 1 yaşına girmedi, hala görüldüğü yerde dikkat çekiyor, hala bu teknik özelliklere yaklaşan yok, ayrıca benim bu kişisel zevkim ama öyle fotoğraflar çekip efektler oluşturdum ki fotoğrafçılık yapıyorum diye kandırdığım insanlar oldu… Uzun lafın kısası apple keyfinden kendinizi mahrum bırakmayın :)

 2. İşlemleri GPU’ya yaptırması gibi müthiş bir özelliği barındıran FF4 gerçekten çok iyi. Şu anda CSS3+HTML5 destekleyen tarayıcılar arasındaki en hızlı tarayıcı. JS için sanırım Chrome’dan biraz daha yavaş; ancak genel performans olarak çok daha hızlı. İlk Beta sürümlerinden beri kullanmaktayım ve gerçekten çok iyi geliştirmeler yaptılar. Yazı karakterlerini artık daha farklı bir yöntemle “render”ladıkları için biraz sıkıntı olabiliyor web tasarımı yapanlara; ancak çok da önemli olmayan bir farklılık. CSS3 özelliği olan yazı ve “kutu” gölgelendirmeleri ise gerçekten en iyi FF4’te mevcut, ardından Safari gelmekte ve Chrome en son sırada -özellikle inset, yumuşak kenarlı kutularda bazı sürümlerdeki problemler- bu konuda.

  Programın ilk açılış hızı konusunda hâlâ ilerlemeleri gerektiğini düşünmekteyim; çünkü Chrome 1-1,5 sn. süre içinde açılıyorsa (her zaman çabucak kullanıma hazır olmasa da), FF4’te bu süre 2-3 sn. sürebiliyor; ancak kullanıma her daim (en azından ben hiç sorunla karşılaşmadım) kullanıma hazır oluyor açıldığı gibi.

  FF4’teki yeni arayüz gerçekten çok iyi. Chrome’da en beğendiğim konu üst ve alt taraftaki tarayıcı arayüzünün gerçekten oldukça az yer kaplamasıydı, ki FF4’te de bu çok başarılı ve bence FF’te kullanışlılık daha fazla. Chrome sadelik uğruna işleri birazcık daha zorlaştırıyor bence. WebKit tarayıcılarında artık standart hale gelen ve site kodlarını canlı olarak denetleyebileceğiniz “inspect” olayının FF4’te sadece konsol tarzı olarak kalması üzücü, ha tabii ki FireBug var; ancak bunun FF4’te hazır olarak gelmesi daha iyi olabilirdi belki.

  Benden tam not aldı…

   • IE9 eski sürümlerine göre gerçekten çok büyük ilerleme kaydetti. Windows üzerinde en hızlı açılan tarayıcı olması lazım. HTML5+CSS3 performansı olarak şu anda Chrome’dan birazcık daha iyi durumda; ancak destekleme olarak en geride kalan tarayıcı, hâlâ. Yanlış hatırlamıyorsam yazı gölgelendirmeyi (text-shadow) desteklememekte. Aslında bir çok önemli CSS3 özelliğini desteklememekte.

    Kısacası IE’nin önceki sürümleri gibi deli etmiyor; ancak hâlâ eksiği çok, standartlar -gelişmekte olanlar da dahil- olarak. Unutmadan belirteyim, IE9 da GPU kullanıyor; ancak FF4 kadar iyi değil bu konuda, en azından benim gözlemlediğim kadarıyla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.