Flickr’daki En Popüler Cihazlar Apple’ın

iPhone_5_Camera

Fotoğraf paylaşım sitesi denildiğinde akla ilk gelen sitelerden biri hiç şüphesiz Flickr. iPhone, pek çok alanda devrim yaptı. Bu alanlardan biri de fotoğrafçılık. Hatta bu alanda bir de iPhonography adlı yeni bir terim oluştu. Pek çok site iPhone Fotograf Ödülleri adlı bölümler açtı.  Flickr’da her gün binlerce kullanıcı milyonlarca fotoğraf paylaşıyor. iPhone’dan önce bas-çek sınıfında çeşitle markalar zirveye oynuyorlardı ancak iPhone’dan sonra pek çok model yavaş yavaş silinip yok oldu. Flickr’ın “Kameralar” bölümüne hiç tıkladınız mı? Bu bölümde sitedeki fotoğrafların çekiminde kullanılan cihazlar popüleritesine göre listeleniyor. https://www.flickr.com/cameras/ adresine girerek listeye göz atabilirsiniz.

iphone+flickr+community+2014

Şaka gibi ancak Flickr topluluğunda en çok kullanılan cihazlar yukarıdaki tabloda görülüyor. Fotoğraf makinesi denilince akla Nikon, Canon, Olympus, Fuji vs gelir. Bu açından Canon’u tebrik etmek lazım çünkü modeller sıralamasında Apple’ın hükümdarlığındaki ilk beş cihaz listesine sondan bir model sokmayı başarmış. Böylesine büyük bir toplulukta ilk dört cihazın iPhone olması beni oldukça şaşırttı doğrusu. Sadece kameralı telefonlardan oluşan bir liste ne durumdadır dersiniz?
iphone+cameraphones+flickr

Popüler kameralı telefonlar sıralamasında ise Samsung’un Galaxy beklentilerinin aksine liste tamamen iPhone’lar ile doluyor. Elbette burada iPhone ile fotoğraf çekmenin çok zevkli, kolay ve hızlı paylaşılabilir olması yatıyor. Telefon kilit ekrandayken bile bir saniyeden kısa sürede fotoğraf çekmeye hazır olunca demekki tablo bu şekilde oluşuyor. Konu fotoğraf çekimi olunca siz iPhone’unuzdan ne kadar memnunsunuz? Aşağıya yorum yazarak iPhone’unuzun kamerası ve paylaşım yetenekleri konusunda tecrübelerinizi paylaşmak ister misiniz?

Tagged With: , , ,