Gizli MAME Emulatörü “Gridlee” ile Atari Salonlarına Geri Dönün

20130127-142608.jpg

Apple’ın emultörlere sıcak bakmadığı bir gerçek ancak yazılım geliştiriciler de tarihin mirasını iOS cihazlara taşımakta kararlı. Daha önceki iMame denemesinden sonra şimdi de Gridlee ile atari salonlarının arcade oyunları iOS’a taşınmaya çalışılıyor.

2011 yılında sunulan iMame (Multiple Arcade Machine Emulator) önce App Store’da yerini almış, ardından Apple tarafından kaldırılmıştı. Dün yayınlanan Gridlee adlı oyunun ise masum görünümünün ardında gizli bir emulatör yatıyor. Eski bir arcade oyunu olan Gridlee’yi iOS cihazınıza indirdiğinizde diğer tüm MAME romlarını da çalıştırabilme şansına sahip oluyorsunuz.

20130127-142424.jpg

Sanırım Apple’a yakalanmamak üzerine geliştirilmiş bir taktikle oyunu açtığınızda karşınıza Gridlee çıksa da iExplorer tarzı yazılımlar ile Gridle uygulamasının “roms” klasörüne ulaşıp istediğiniz MAME romunu ekleyebiliyorsunuz.

Ben romnation.net sitesinden bulduğum bazı oyunları çalıştırmayı başardım. Aşağıda iPad’imde çalıştırdığım Mortal Kombat 2 oyununun ekran görüntüsünü paylaşıyorum. Ancak böyle gizli kapaklı bir rom uygulaması Apple fark ettiği anda App Store’dan kaldırılacaktır.

20130127-142352.jpg

Eğer atari salonu günlerinize dönmek istiyorsanız Gridlee’yi kaldırılmadan App Store’dan indirebilirsiniz…

Tagged With: ,