Gizli MAME Emulatörü “Gridlee” ile Atari Salonlarına Geri Dönün

-

20130127-142608.jpg

Apple’ın emultörlere sıcak bakmadığı bir gerçek ancak yazılım geliştiriciler de tarihin mirasını iOS cihazlara taşımakta kararlı. Daha önceki iMame denemesinden sonra şimdi de Gridlee ile atari salonlarının arcade oyunları iOS’a taşınmaya çalışılıyor.

2011 yılında sunulan iMame (Multiple Arcade Machine Emulator) önce App Store’da yerini almış, ardından Apple tarafından kaldırılmıştı. Dün yayınlanan Gridlee adlı oyunun ise masum görünümünün ardında gizli bir emulatör yatıyor. Eski bir arcade oyunu olan Gridlee’yi iOS cihazınıza indirdiğinizde diğer tüm MAME romlarını da çalıştırabilme şansına sahip oluyorsunuz.

20130127-142424.jpg

Sanırım Apple’a yakalanmamak üzerine geliştirilmiş bir taktikle oyunu açtığınızda karşınıza Gridlee çıksa da iExplorer tarzı yazılımlar ile Gridle uygulamasının “roms” klasörüne ulaşıp istediğiniz MAME romunu ekleyebiliyorsunuz.

Ben romnation.net sitesinden bulduğum bazı oyunları çalıştırmayı başardım. Aşağıda iPad’imde çalıştırdığım Mortal Kombat 2 oyununun ekran görüntüsünü paylaşıyorum. Ancak böyle gizli kapaklı bir rom uygulaması Apple fark ettiği anda App Store’dan kaldırılacaktır.

20130127-142352.jpg

Eğer atari salonu günlerinize dönmek istiyorsanız Gridlee’yi kaldırılmadan App Store’dan indirebilirsiniz…

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

  1. Atari oyunlarını sevenler için “Gridlee” gerçekten güzel bir uygalama ama istediğiniz oyunların çalışması için güncel romlara ihtiyacınız var. “romnation.net,rom-world.com” gibi sitelerdeki bir çok rom çalışmıyor. Güncel rom için “coolrom.com” tavsiye ederim veya eğer PC’de kendi romlarınız varsa convert edebilirsiniz Romcenter programıyla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.