GreenpoisOn ile iOS 4.2.1 cihaz nasıl Jailbreak yapılır?

Açıkçası takip edenler pek çok sebep ile Jailbreak kullanmadığımı bilirler. Jailbreak yapmak isteyenlere neden yapıyorsun diyecek halimiz de yok. Burada daha önceleri defalarca kez JB konusunu tartıştığımız için direk konuya geçeceğim.

Yeni çıkan Greenpois0n versiyonu ile JB konusunda sorun yaşayanların mailleri nedeniyle tekrar anlatma gereği duydum. Az buçuk ingilizce ile rahatlıkla gerçekleştirilen işlemin diğerlerinden hiç bir farkı yok. Sanki bana daha kolay gibi geldi. Hazırsanız başlayalım…

Öncelikle tüm sorumluluğun size ait olduğunu, bu işlemin cihazınızı “unlock” (farklı operatörler ile cihazı kullanabilme) işleminden farklı olduğunu, sadece yasal olmayan içerik ile Apple’ın denetiminden geçmemiş (AppStore’da satılmayan) uygulamaları da cihazınıza kurabilmenizi sağlayan bir işlem olduğunu ve her türlü güvenlik açığına karşı kişisel verilerinizin risk altında kalabileceği uyarısını yapayım.. (Ben Apple’ın yalancısıyım)

Cihazınızın JB yapılmasının ardından bir Loader uygulaması yüklenecek. Bu uygulama, seçiminize bağlı olarak Cydia ‘yı cihazınıza kurmaya imkan tanıyor.

Gerekli malzemeler:

– iOS 4.2.1

– iPhone (3Gs yada daha yenisi) / iPod Touch (3. nesil yada yenisi) / iPad

– Greenpois0n RC5-2 aracı: greenpois0n.com yada buradan

– iTunes 10.1 yada yenisi

– Kablosuz internet bağlantısı

– 3 gram çekilmiş hazır kahve, kaynamış su

– Bir bardak soğuk su

İşleme başlayalım:

Greenp0ison aracını indirin, Zip dosyasına çift tıklayıp uygulamayı zip’den çıkarttıktan sonra açın.

2- Cihazınızı Mac’a kablo ile bağlayıp “Jailbreak” düğmesine tıklayın

3- Greenpois0n size hazırlanmanız için 5 saniye verecek. Ardından 3 saniyeliğine “Açma/Kapama/Uyku düğmesine basın ve basılı tutun. Uyku düğmesinden elinizi çekmeden 10 saniyeliğine “Home” düğmesine basın ve basılı tutmaya devam edin. Son olarak uyku düğmesinden elinizi çekin ve “Home” tuşuna 10 saniye kadar daha basmaya devam edin.

4- Artık Greenpois0n cihazı Jailbreak yapmaya başlayacak. Birkaç saniye sonra, başarılı olduğuna dair bir mesaj belirecek. “Complete” düğmesine basıp uygulamadan çıkabilirsiniz. Ekranda bazı kodlar görülecek ve cihaz yeniden başlayacak.

5- Cihazınız yeniden başladığında aktif bir kablosuz internet bağlantınızın olduğuna emin olun

6- Cihazınızın ana ekranında son sayfaya doğru ilerleyip Loader uygulamasını çalıştırın.

7-Artık Cydia’yı seçip “Install Cydia” düğmesine tıklayabilirsiniz. Bu işlem Cydia’yı indirecek. Bittiğinde, Loader uygulamasını kaldırmak isteyip istemediğiniz sorulacak.

8- Ana ekran yenilendikten sonra Cydia kurulmuş olacak. Tebrikler, iOS cihazınız başarıyla kırıldı.

9- Yazının sonuna kadar gerekli malzemeler bölümünde bulunanlar ile ilgili bir yazı bekleyenler için son iki satır:

– Jailbreak işleminiz sorunsuz olarak tamamlanırsa, boş bir fincana koyacağınız çekilmiş kahvenin üzerine 92 santigrad dereceye (ideal kahve suyu sıcaklığıdır) kadar soğumuş olan kaynamış suyumuzu boşaltıp afiyetle içebilirsiniz.

– Yok eğer işlem problem çıkartır, cihazınız bir daha açılmaz, envayi türlü denemenize rağmen problemi de çözemediyseniz, o vakit soğuk su epey iyi gelecektir.

Vakit ayırdığınız için teşekkürler :) Kalın sağlıcakla…

Tagged With: , , , ,