Günümüzde Mac OS X

-

Eylül 1979’da Jeff Raskin ile başlayan Mac OS  serüveni, 1981 yılında Steve Jobs tarafından tamamen devralınmasından sonra Mac OS 3 ile çok hızlı bir çıkış yapan Steve Jobs , teknoloji dünyasındaki krallıklardan bir tanesinin tahtına adaydı.

1985’te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin ardından Jobs Apple’ dan istifa ederek, yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT’ i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü

Mac OS un altyapısını NeXTSTEP’ten alınmış ve daha sonra Darwin adı altında açık kaynak olarak sunulmuş Mach mikro çekirdeği oluşturmaktadır. Mac OS X Unix tabanlı bir işletim sistemidir.

1985 yılında Steve Jobs un istifasından sonra  Apple “yeni nesil” bir işletim sistemi yaratmak için kolları sıvamış Apple Başarısızlıkla sonuçlanan girişimden sonra Next in işletim sistemi OPENSTEP yeni Mac işletim sisteminin temeli.

Jobs geri döndükten kısa bir süre sonra şirket başkanlığını geri aldı ve yeni işletim sistemi üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırdı. OPENSTEP’i yavaş yavaş geliştirerek Mac OS X yapmayı amaç edinen bu projeye Rapsodi adı verildi ve bu proje Mac OS X adıyla 24 Mart 2001’de piyasaya sürüldü.

Mac OS X Tiger

Tiger piyasaya sürüldükten altı ay sonra altı milyon kopya sattı ve bu Mac OS kullanıcılarının %16 ediyor.Apple tarafından yapılan açıklamada,  firma tarafından yapılan en başarılı  işletim sistemi olduğu açıklanmıştı.Dünya üzerinde 22 milyon Apple kullanıcısından %67 sinin  kullandığını belirtmişti.Mac OS 9 desteği sunan tek yeni nesil işletim sistemiydi.

Mac OS X Leopard

Leopard ile pazarlamanın doruklarında olan Apple Windows kullanıcılarının aklini kurcalayan, onların bile gözlerine hoş gelen Apple tasarımının artık onlar için uzak olmadığını ve isterlerse Apple’ larida istedikleri işletim sistemi ile kullanabileceklerini açıkladı.

Leopard ile gelen yenlikler şöyleydi 64Bit Grafik sel ara yüz desteği , safari 3  , Spaces ve Time Machine bunlardan bazıları.

Mac OS X Snow Leopard

Finder, Mac OS X Snow Leopard’da sunulan yeni teknolojilerinden yararlanmak için 64-bit Cacao’da tamamen yeniden yazılmıştır. Mac OS X Snow Leopard ile birlikte 7 GB kadar daha az disk alanı kullanılmaktadır.

Düşük fiyatından dolay şimdiye kadar piyasaya sürülen Mac OS X ailesinin 2. en çok kullanılan olmayı basardı.

yeni son kullanıcı özellikleri yerine genel bellek yapısını azaltarak verimliliği ve performansı geliştirmeye odaklanır. Bu, aynı zamanda ilk Mac OS sürümü Sistem 7.1.2’den bu yana Apple olarak şimdi Intel tabanlı ürünlerin üzerine dikkat çekme niyetiyle PowerPC mimarisini desteklemiyor.

 

Mac OS X Sürümleri :

24 Mart 2001: Mac OS X 10.0 (Cheetah) piyasaya sürüldü.

25 Eylül 2001: Mac OS X 10.1 (Puma) piyasaya sürüldü.

24 Ağustos 2002: Mac OS X 10.2 “Jaguar” piyasaya sürüldü.

24 Ekim 2003: Mac OS X 10.3 “Panter” piyasaya sürüldü.

29 Nisan 2005: Mac OS X 10.4 “Tiger” piyasaya sürüldü.

26 Ekim 2007: Mac OS X 10.5 “Leopard” piyasaya sürüldü.

28 Ağustos 2009: Mac OS X 10.6 “Snow Leopard” piyasaya sürüldü

20 Ekim 2010: Mac OS X 10.7 “lion” duyurusu yapıldı

 

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.