Ana SayfaDedikoduHoş Geldin 2016!

Hoş Geldin 2016!

Uzun zaman oldu. Kişisel işlerim öyle arttı ki, Elma Dergisi’nde önemli haberler dışında yazılar yazmaya bir türlü fırsatım olmadı. Aslında biraz da gündem etkili oldu bunda. Yaşadığımız ülkenin hararetli gündemi düşünmeye bile izin vermedi çoğu zaman.

Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Yeni MacBook kokusunu kelimelerle anlatmaya çalıştığım eski yılları özledim bu yıl. Her geçen gün tadı tuzu biraz daha eksildi sanki her şeyin. Umarım yeni yıl daha iyi gelir hepimize.

2015 bizim ekosistemde hayli hareketliydi oysa. Apple Watch çıktı mesela. Yepyeni bir kategori açıldı sayesinde. iPhone 6s ile 3D touch girdi hayatımıza. Apple bir paspas boyutlarında, şimdiye kadarki en büyük iOS cihazı olan iPad Pro’yu satışa sundu. Yepyeni işletim sistemiyle Apple TV geldi. Bir sürü yazılım ve iyileştirme de cabası. Geçen ayki Apple’ın 2015’i yazısında değindik zaten bunlara. Şimdi ileriye doğru bakalım önümüzde neler var diye… Yeni yılın ilk bebekleri ve piyango talihlilerinin haberleri bittiğine göre önümüzdeki yıl gerçekleşmesini beklediğimiz Apple haberleri hakkında bir ön yazı iyi gider diye düşündüm. Kahveleriniz hazırsa buyrun yeni yılın ilk yazısına başlayalım.

Apple’ın takvimi bu sezon gerek donanım gerekse yazılım olarak yepyeni ürünler ile oldukça dolu görünüyor. İkinci nesil Apple Watch hakkında çalışmalar geliyor kulağımıza. Yılın ilk çeyreğinde tanıtılır beklentisi hakim. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri bu sene de yıl sonunda satışa sunulacak. Bu yıl için de şimdilik 6c diye adlandırdığımız 4 inç ekranlı bir model söylentisi yine gündemde. Yeni Mac’ler, yeni işletim sistemleri, yeni iPad modelleri ile liste uzayıp gidiyor. En iyisi bunları mümkün olduğu kadar gruplayarak haklarında öğrendiklerimizi sizlerle paylaşmak olacaktır.

Apple Watch

İkinci nesil Apple Watch’ın önümüzdeki Mart ayında tanıtılması ve Nisan ayında satışa sunulması bekleniyor. Apple Watch’ın diğer Apple ürünlerinin satış statejisi ile satılmayacağını daha doğrusu satılmaması gerektiğini düşünüyordum. Öyle ya, herkes spor model almadı. 50 küsür bin lira para verip Apple Watch Edition alan vatandaş her yıl saat mi değiştirecek? Bu konuda hala pek emin değilim ancak Apple’ın her yıl diğer ürünler gibi bir Apple Watch modeli tanıtması beklentisi hayli yüksek.

apple watch

Şimdi bu satırları okuyanlar arasından “tüh ya, her yıl yeni saat mi alacağız?” sorusunu kafasından geçirenlerin içine su serpmeye çalışayım. Almak zorunda değilsiniz. Almayın da zaten. Tüketim çılgını olup çıktık. Daha bir yıl olmamış, iPhone 6s’sini, “ 7 çıkana kadar idare etsin diye aldım” diyen tanıdıklarım var çevremde. 50 küsür bin liralık Apple Watch’a gelelim. Biz niye dert ediyoruz ki onu? 50 küsür bin lira Apple Watch’a para verebilen biri zaten seneye 100 küsür bin liralık da olsa gider yenisini alır.

Apple Watch 2 hakkındaki ilk dedikodular, ilk versiyonda atlanan sağlık sensörleri ile ilgili. Bazı sensörleri kullanabilmek için yetkili kuruluşlardan izin almadan satışa sunamayacağını anlayan Apple, vakitten kazanmak için sensörlerden vazgeçmişti. Bu kez kandaki oksijen oranı, kan basıncı ve deri iletkenliği ile ilgili sensörleri ikinci versiyona eklemesi muhtemel diye düşünüyoruz. Yeni model bir miktar daha ince olabilir ve belki Apple Watch kullanıcılarının FaceTime yapabilmesi için bir kameraya bile yer verilebilir. Geliştirilmiş bir işlemci (Muhtemelen adı s2 olacak) Apple Watch’ın iPhone’dan bağımsız olarak daha fazla görev yapabilmesini sağlayacak. Apple’ın bantlar ve kayışlar için nasıl bir yol izleyeceği şu an muallakta. Halihazırda pahalı sayılacak bir fiyata satılan kayışları birkaç çeşit almış olan müşterinin kullanabilmesi için yeni versiyonda da aynı tip bağlantı yuvaları korunacaktır diye düşünüyorum. Yeni renk seçenekleri ise olmazsa olmaz gibi görünüyor.

iPhone

iPhone 7 ve iPhone 7s 2016’nın sonuna doğru, muhtemelen Ekim ayı içinde tanıtılacak. iPhone 6s/ 6s Plus ile aynı ekran boyutlarında beklenen yeni model tamamen yeni bir tasarıma kavuşacak. Tanıtımına yakın sızıntılardan iyi kötü neye benzeyeceğine dair bir fikir ediniriz diye düşünüyorum. Beklentiler ise daha ince bir yapı, gelişmiş işlemci, iyileştirilmiş kamera. 3D Touch ve Touch ID özellikleri aynen yeni modelde de devam edecek. Daha ne kadar incelebilir ki diye merak ediyorsanız, iPod Touch’un 6.1mm lik kalınlığı güzel bir hedef gibi görünüyor. Kaldı ki ben de incelmesinden ziyade pil ömrünün artmasından yana olanlardanım.

iphone-6s-13

Yeni nesil iPhone modelleri büyük ihtimalle TFT-LCD ekran ile gelecek. Apple’ın AMOLED çalışmalarının sürdüğünü ben de duydum ancak bu çalışmaların henüz bir iOS cihazda kullanılması için erken olduğunu düşünüyorum. RAM miktarı yeni modellerde ayırıcı olabilir. Duyumlara göre 4.7 inç ekranlı iPhone 7 modeli 2 GB RAM kullanmaya devam edecek fakat 5.5 inç iPhone 7 Plus modelinde 3 GB RAM bulunacak. iPhone modellerinden kulaklık çıkışının kaldırılması da bir başka konu. Bu konu ile ilgili detaylara https://www.elmadergisi.com/iphone-kilo-kaybetmeye-devam-edecek-mi/ yazısında değinmiştik. “Apple 1mm kazanabilmek için böyle bir riski göze alır mı?” sorusununsa henüz bir cevabı yok.

Asyalı tedarik zincirindeki bazı kaynaklardan ulaşılan bilgiler, daha dayanıklı, su geçirmez bir kasanın, Apple’ın geleneksel aluminyum kasasının yerini alabileceği yönünde. Yeni materyalin çirkin anten bantları sorununu da çözeceği konuşuluyor. Malesef bu bilgilerin gerçeklik payı henüz oldukça düşük. Zamanla belirginleştiğinde yine bu sayfalardan yazmayı sürdüreceğim.

111

iPhone 6 ve iPhone 6s çıktığından beri Apple’ın geliştirilmiş, 4 inçlik ekrana sahip bir iPhone yapacağı konuşuluyor. Daha küçük ekranlı iPhone kullanmak isteyen müşteriler için (evet onlardan biri de benim) 2016’nın ilk aylarında Apple bir güzellik yapabilir. Ürün Mart ayında gerçekleşecek bir etkinlikte sahneyi Apple Watch 2 ve iPad Air 3 ile paylaşabilir. Eğer söylentiler gerçekleşirse 2011 yılından beri sonbahar aylarında satışa sunulmayan ilk iPhone modeli olur.

Apple’ın 4 inç ekranlı modeli, iPhone 5s ve iPhone 6 arasında bir yere konumlandırılıyor. iPhone 6’ya büyük ölçüde benzer, aluminyum kasalı modelin iki veya üç farklı renk alternatifi ile gelebileceği bekleniyor. İşlemci konusunda kaynaklar arası bir anlaşmazlık var. Bazıları A8, bazıları ise iPhone 6s teki gibi A9 işlemci ile geleceğini savunuyor. KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo (hala bu adamı tanımayan var mı?) A9 diyor. Hal böyle olunca A9 işlemci yanında 2 GB ram ile 6c, kulvarda 6s ile yarışacak ve “ucuz” olarak anılamayacak. 6c diyoruz ama bu isim kesin değil. Şimdilik öyle uygun gördüğümüzden (bkz. iPhone 5c) 6c olarak adlandırdığımız bu model 6s mini diye de adlandırılabilir. Modelin 1,642 mAh pil, 8 mp arka, 1.2 mp ön kamera ile gelmesi bekleniyor. iPhone 6s’in amiral gemisi olarak kalması için 6c modelinde 3D Touch büyük ihtimalle olmayacak. Touch ID ve Apple Pay için NFC ise kesin gibi.

iPad

Apple, iPad adlı cihazı 2010 yılında satışa sundu ki bu cihaz Elma Dergisi’nin de yayına başlamasının en önemli sebeplerinden biridir. Ardından her yıl sonbahar aylarında yenisi satışa sunuldu. Bu yılki sonbahar etkinliğinde iPad mini büyük bir değişim geçirdi ki iPad mini 2 üzerine gelen iPad mini 3 güncellemesini kimse “güncelleme” olarak görmemişti. Hem dıştan hem içten oldukça gelişen iPad mini’nin yanında bir de paspas boyutlu iPad Pro gördük. Masaüstü sistemlere kafa tutacak bir iPad olan Pro modelinin herkese göre olmadığını anlattık durduk. Peki Air modeline ne oldu? Güncellenmedi. iPad Air 2 hala piyasadaki en iyi seçenek. Ancak Apple boş durmuyor ve muhtemelen önümüzdeki Mart ayında iPad Air 3’ü tanıtacak.

iPad Air 2 Elma Dergisi

iPad Air 3 tahmin edebileceğiniz gibi işlemci ve kamera güncellemeleri ile gelecek. Zaten yeterli gelen 2 GB RAM miktarının artıp artmayacağı henüz belli değil fakat iPhone 6s modellerindeki 3D Touch özelliği, bu teknolojinin geniş ekran boyutlarına entegre edilmesindeki üretim zorlukları nedeniyle yer almayacak diye düşünüyorum.

MacBook

Yine kaynakların anlaşamadığı bir konu, MacBook Air. Bazıları “öldü o artık, beklemeyin. 12 inç Retina MacBook var” derken bazıları fiyat avantajı için eskiden olduğu gibi MacBook Air’in giriş seviyesi cihaz olarak ürün gamına dahil edileceğini savunuyor. Taşınabilirlik, fiyat ve performans olarak tek bir noktada yer almayacak olan ürünün 13 ve 15 inçlik iki farklı boyutta satışa sunulacağına dair bazı bilgiler var. 11 inç ise tarihe karışacak deniyor. Modelin 2016 üçüncü çeyreği içinde satışa sunulması bekleniyor. Nokta atışı yapmayı sevenler ise yeni ürünün 2016 WWDC konferansında tanıtılacağını ileri sürüyorlar.

hero_macbookair_2x

Eğer Apple 2016 yılında bir MacBook Air tanıtırsa, muhtemelen yüzde 10 daha hızlı Intel’in yeni Skylake işlemcisi ile birlikte gelecek. %34 daha hızlı Intel HD grafik kartı ve fazladan 1.4 saat pil ömrü vaat edecek.

MacBook Pro da bu yıl biraz karışık. Gelişmiş Broadwell işlemcilere de geçilebilir, Skylake de beklenebilir. 13 inç retina modellerde Broadwell’e geçilmiş fakat 15 modeller Intel’in yaşattığı gecikmeler nedeniyle Haswell’de kalmıştı. 2016 ilk çeyreğinde kullanıma sunulacak olan Skylake U serisi 28 watt çip ile Apple en erken Early olarak anılan zamanda, yani ilk üç-dört ay içinde yeni modelleri tanıtabilir. Beklenti ise early ve mid arası. Bu durumda Mart ayındaki etkinlik veya WWDC konferansında yeni MacBook Pro görebiliriz.

2015 New MacBook Pro HD Pictures 44 - ftopics.com
Retina ekranlı MacBook’lar için Skylake Core M çipleri ise hazır. Yani Retina ekranlı 12” MacBook modeli her an yenilenebilir. İlk nesildeki Broadwell çiplere göre %10 ila 20 performans artışı bekleniyor. Skylake Core M ile birlikte %40 daha hızlı grafik performansı konuşuluyor ki yeni nesil için vurucu özellik olabilir. İlk nesil ile aynı kasaya sahip olacak ürün şu an altın, gümüş ve space gray renklerinde satılıyor. Rose gold renk seçeneği de eklenirse özellikle bayan kullanıcılar bunu almak için birbirlerini ezebilirler.

iMac

iMac bekleyenler, yıl sonuna kadar yeni model göremeyecekler. Almayı düşünüyorsanız hiç beklemeyin.

Yazılım

Her Eylül ayında Apple, iPhone, iPad ve iPod touch cihazlar için yeni nesil iOS işletim sistemini kullanıma sunuyor. Bu yıl ortasında WWDC 2016’da iOS 10 tanıtılacak ve yine muhtemelen Eylül ayında yeni sürümü kullanmaya başlayacağız. iOS 8 ve iOS 9 performans ve kararlılık iyileştirmeleri yanında birkaç yeni özellik ile geldi. Tasarım iOS 7’den beri aynı. iOS 10 ile birlikte düşük bir ihtimal de olsa yeni bir tasarım gelebilir. Son sürüm henüz daha üç buçuk ay önce kullanıma sunuldu. Hal böyleyken yeni sürüm’ün getirecekleri hakkında konuşmak için erken.

ios9

OS X de iOS ile aynı zaman döngüsünde artık. Yeni özellikler ile beklediğimiz OS X’te Yosemite’den beri aynı tasarım dili hakim. Zaten El Capitan, Yosemite’nin iyileştirilmiş haliydi. Bu durum 10.12 için görsel değişiklikler de görebileceğimiz anlamına geliyor.

Artık hayatımızda olduğuna göre Apple Watch için Watch OS 3 hakkında da konuşabiliriz. iOS ve OS X ile aynı zamanda güncellenebileceği gibi, Apple Watch 2 için Nisan ayında da bir güzellik bekleyebiliriz. Yeni sensörler ve yeni donanım desteği Apple Watch 2 için geçerli olacak fakat diğer özelliklere mevcut Apple Watch kullanıcıları da kavuşacak. Bu “diğer” özellikler de şimdilik sır.

Diğer İhtimaller

Apple için hareketli bir yıl olacağından bahsetmiştim. Gelişmiş işlemci ile 2016 sonunda 5. nesil Apple TV görebiliriz. 2015 Kasım’da aramıza katılan iPad Pro’nun da bir ihtimal yenisini göreceğiz. Fakat bu güncelleme iPad mini 2’den mini 3’e geçiş gibi olacaktır diye düşünüyoruz. Buna karşılık Apple mini 3 te yaptığı hatayı tekrarlamayarak iPad mini 5 modeli için 2016 yı pas geçebilir.

Mac Pro, 2013’te çıktığından beri güncellenmedi. Bu durum 2016’da değişebilir. Yılın sonuna doğru Xeon E5 V4 Broadwell-EP ile güncellenmiş bir Mac Pro görürsek şaşırmayın. 2013’deki tasarım değişikliğinden önce Mac Pro aynı kasa ile 2006, 2008, 2009, 2010 ve 2012 yıllarında güncellendi fakat görüntüsü hiç değişmedi.

Mac mini de 2014’teki Haswell gnücellemesinden sonra hiç yenilenmedi. Bu yıl Skylake işlemciler ile Mac mini için de bir güncelleme bekliyoruz.

2015 yılı Apple için iyi, ülkemiz için kötü bir yıldı. 2016’nın Apple için rekor üzerine rekor kıracağı bir yıl olacağını artık tahmin etmek güç değil. Asıl önemli olan, ülkemiz için iyi bir yıl olması. Şu soğuk kış günlerinde kahvenize eşlik etsin diye hem iki paragraf yazayım hem de yeni yılınızı kutlayayım dedim. Sanat ve teknoloji dolu, birbirinden güzel günlerin oluşturacağı, sağlıklı ve mutlu kocaman bir yıl geçirmenizi dilerim.

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sreyya
Sreyya
8 yıl önce

Kalemine sağlık çok güzel ve doğru yorumlar olan bir yazı yazmışsın. Tüketim çılgınlığının zirve yaptığı,ülkemizin çok zor dönemlerden geçtiği şu günlerde ihtiyacımız olan ve çok daha uzun süreler kullanabileceğimiz ürünleri almamız dileği ile iyi seneler dilerim..

Son Yazılar