iOS 6.x Jailbreak Nasıl Yapılır? Adım Adım Jailbreak…

Beklenen an nihayet geldi ve evasi0n iOS 6.0 ve 6.1 cihazlar için Untethered Jailbreak’i yayınladı. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu yazıda Jailbreak’in ne olduğu, gerekliliği, artıları eksileri gibi konuları tartışmayacağım. Çünkü JB denilen olgu iOS dünyasında yeni değil ve bu işe kalkışan birçok kullanıcı neden JB yapmak istediğini zaten biliyordur. Eğer bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorsanız, Jailbreak kararı öncesi, hem bizim sitemizde hem de nette yapacağınız araştırmalar, bu işlemi yapıp yapmama konusunda size bilgi sağlayacaktır.

Adım adım devam edecek olursak, öncelikle evasion.com adresinden JB’nin Linux, Mac OS X ya da Windows sürümlerinden sizin için uygun olanını indirmelisiniz. Her işletim sistemi için farklılık gösterse de ortalama 9 Mb büyüklüğünde bir dosya sizi bekliyor. Os X için .dmg biçimli dosya Windows için .zip olarak geliyor. Dosyayı indirdikten sonra readme dosyasını okumanızı öneriyorum. Yine de burada üzerinden bir geçelim:

* iTunes aracılığı ile backup almanız herhangi bir hatada verilerinizi geri yükleyebilmenizi sağlar.

Bu işlem için cihazınızı Bağlayın ve iTunes üzerinden “şimdi yedekle” seçeneği ile yedeklemeyi başlatın.

20130204-201854.jpg

Yedekleme işlemini yukarıdaki panelden takip edebilirsiniz…

20130204-202115.jpg

* JB yapmak istediğiniz iOS cihazınızda “paraloyla kilitleme” özelliğini kapatın.

Bu özellik eğer aktifse ayarlar altındaki “paraloyla kilitleme” kısmından pasif etmelisiniz. Açık olmasının hataya neden olabileceği belirtiliyor.

* evasi0n JB programını çalıştırın ve cihazınız bağlı değilse bağlayın.

20130204-202648.jpg

Burada tek yapmanız gereken, cihazınızın bağlı ve desteklenir olduğuna dair yazıyı gördükten sonra “Jailbreak” tuşuna tıklamak…

20130204-202806.jpg

JB yüklemesi başladıktan sonra sizin ek bir işlem yapmanıza gerek yok. Bir süre sonra iOS cihazınızda “Jailbreak” adlı bir uygulama olaşacak ve yükleme programı sizden bu uygulamaya sadece bir kez dokunmanızı isteyecek. Bunun dışında iOS cihazınıza dokunmamalısınız.

Eğer yükleme sırasında herhangi bir takılma yaşanırsa programı yeniden başlatmanız ya da cihazınızı reboot etmeniz güvenli. Reboot işlemini gerekirse cihaz kapanana kadar home ve power tuşuna basılı tutarak da yapabilirsiniz.

Yükleme işlemi sorunsuz tamamlandıysa gözünüz aydın; artık kırılmış bir iOS cihanız var!

İyi şanslar…

Tagged With: ,