iPad PC’yi öldürür mü?

-

iPad üzerinde Elma DergisiSteve Jobs Ocak ayında Apple’ın tablet bilgisayarı iPad’i tanıtırken ‘sihirli’ dediğinde PC üreticileri bu sihrin onların kazançlarına mal olacağını muhtemelen akıllarına getirmemişti ancak sonuç öyle oldu.

Gartner adlı araştırma şirketi bu yılki PC satışları tahminlerini 363.5 milyondan 352.4 milyona düşürdü ki zaten bu rakam da geçtiğimiz Mart ayındaki 366 milyon tahmininin bir revizyonuydu.

PC satışlarındaki bu düşüşün sebebinin tüketicilerin azalan bütçelerinin yanında, kullanıcıların iPad’e ve benzeri tablet ürünlere olan ilgisinin artmasının olduğu söyleniyor.

Gartner’ın araştırma direktörü Ranjit Atwal ani düşüşü bir trendin uzun süreli bir ilgiye dönüşmesine bağlıyor ve 2014’e kadar PC’lerin yüzde 10’unun yerini tabletlerin alacağını tahmin ediyor.

Diğer analistler bu ilginin şimdiden rakamlara yansıdığını düşünüyor. Citigroup’un analistleri bu yıl 26 milyonu iPad olmak üzere 35 milyon tablet bilgisayar satılacağını ve bu satışların HP ve Dell gibi firmaların PC satışlarını 11 milyon düşüreceğini öngörüyor.

FBR Capital Markets’ın ise 2011 için daha yüksek bir tahmini var; Apple için 40, diğer markalar için 30 milyon… Tabletlerin hesaplı fiyatının PC için tehdit olduğunu da söyleyen firmaya göre satılan her beş tabletin 2 PC satışı kaybı anlamına geliyor.

Bu düşüş 25 yıldır  PC’ler için Windows ve Office gibi lisanslı programlar satan Microsoft gibi üreticilerin sonu anlamına mı geliyor?

PC satışları azalırsa Microsoft da yavaşlayacak. Gartner’ın tahminleri bu konuda da iç açıcı değil. 2013’e kadar iş yerlerinin yüzde 80’i çalışanları için PC yerine tablet bilgisayarı tercih edecek ve yüzde 90’ı çalışanların kendi akıllı telefonları, tabletleri ya da dizüstü bilgisayarlarıyla iş yapmalarını destekleyecek.

Geçen ay istifa edip sonradan Bill Gates tarafından durdurulan Microsoft’un baş yazılım mimarı Ray Ozzie de istifa sırasında kişisel bloguna “Artık PC sonrası dünyadayız. PC odaklı hareket eden geride kalır.” yazarak şirketi bu konuda uyarmıştı.

PC satışlarının Avrupa ve ABD’de neredeyse durduğunu söyleyen Gartner, PC’nin kendini eskisi kadar hızlı yenilemediği eleştirisiyle yeni taleplerin akıllı telefonlar ve tabletlere yönelik olacağını söylüyor.

Bütün bunlar gösteriyor ki üreticiler tablet pazarına girmezseler yaşayamayacaklar. Bu yüzden dünyanın en çok satış yapan beş markası olan HP, Acer, Toshiba, Dell ve Lenovo tablet pazarına gireceğini açıkladı. Hem böylece rekabet sayesinde tablet pazarında fiyatlar da düşecek.(NBC)

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

5 YORUMLAR

  1. Herşey bir süreç aslında… Windows 95 vardı. PC patladı. Hack sayfasından serial’i görüyordunuz. Pencere devam etti. Bence en iyi dönemini Xp ile yaşadı. Sonra Apple Geldi. Bir cihazla kimsenin yapamadığını yaptı. Bu da diğer ürünlerine yansıdı. Diğer ürünlerinin satışları arttı. Bu markanın ve ürünün dışında firmanın piyasaya sürdüğü diğer ürünlerin de kullanılabilirliğini ve yaygınlaşmasını artırdı. 10 yıldır zaten tabletler vardı. Kimse almıyordu. Dokunmatik telefonlar da vardı. Kimse almıyordu. Ağır, pahalı ve çirkindi. Bu üç kelime spordan sonra neden elma yediğimiz ile aynı manada aslında. Birisi yeni bir devrim yaptı. 30 yıl aradan sonra PC’yi yendi. Şimdi sahne sırası Apple’da. Merak etmeyin. Elbet başkası gelip Apple’ı yenecektir. Ama bu Google ya da Android değil.

    • Sanırım Durul çok güzel bir şekilde durumu özetledi. Günümüzde PC’ler ezici bir üstünlükle Apple Macintosh’un önünde. Ancak gelecek mobil donanımlarda… Apple’da bunu erkenden fark edip kullandı. En azından önümüzdeki birkaç yıl kesinlikle Apple rüzgarı esmeye devam edecek. Özellikle 2011’de. 2011’in ilk aylarında iPad 2 ile, Nisan aylarında ise yeni nesil Macintosh’lar ile tanışacağız. Disket sürücüleri Mac’lerden kaldırdığında yadırgandı. İlk nesil MacBook Air’de optik okuyucu olmaması da yadırgandı. Açıkçası Nisan 2011’de optik okuyucular, Apple için müzedeki yerini alacak gibi görünüyor. Arkasından neler gelecek bilinmez ancak, Apple’ın önümüzdeki yıllarda da teknolojiyi şekillendireceğini tahmin etmek hiç de güç değil.

  2. Sadelik , kolay ve keyifli kullanim , senkronizasyon ve bunun gibi bir cok konuda Windows ya da herhangi bir marka Apple ‘ i alt edemez asla…Bizler tuketici gozuyle dogal olarak elimize aldigimiz urunler uzerinden degerlendirme yapiyoruz…Ama bu urunler maddesel urunler olarak fabrikalarda ortaya ciksada asil ilk ortaya ciktigi yer yaratici , tasarimci beyinler…Buyuk resmi gorme konusunda , teknolojiyi kullanmadaki anlayis konusunda Apple bence her zaman uzak ara ondeydi…Popularitesinin olmadigi , sadece profesyonel sektore hitap ettigi zamanlarda bile…Hemen simdi aklima gelenleri siralamaya kalksam ; MacBook Pro , Logic Studio , Safari ,iTunes , iPhoto , iMovie , iCal , iPhone ve uygulamalari vs vs ….Bunlarin her biri hayatimda ciddi onem teskil ediyor…Kimisi is kimisi eglence kimisi arsiv….ve calisirken de , arsivlerken de , depolarken , duzenlerken de bunu buyuk keyif alarak yapiyorsunuz…Bu da sonuc olarak marka ile ”kisisel bag”kurmanizi sagliyor ….bence en onemli mesele de bu iste…Diger sirketlerin yoksun oldugu ozellik….kisisel bag…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.