iPhone 4’e Siri entegrasyonu

Siri ile birlikte iPhone 4S’in satışa sunulmasının üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra geliştirici Steven Troughton-Smith’in başarılı bir şekilde Siri’nin kullanıcı arayüzünü iPhone 4S’ten iPhone 4’e aktardığını sizlere duyurmuş, çalışmasında birtakım sorunlar olduğundan bahsetmiştim. Bugün Troughton-Smith, Siri’nin tam olarak çalışan halini, tıpkı iPhone 4S te çalıştığı gibi iPhone 4 ve iPod Touch (4. nesil) üzerinde çalıştığını bildirdi.

Video sadece iPhone 4 ile çalışan Siri’yi göstermiyor. Aynı zamanda yeni iPhone 4S ile küçük bir kıyaslamasını da içeriyor. Geliştirici, aktarma işlemi için iPhone 4S jailbreak gerektiğinden bahsetmiş. Aşağıda da iPod Touch videosunu yayınlıyorum.

Siri’nin iPhone 4’te çalışmaması için gerekli bir sebep olmadığını bu şekilde görmüş olduk. Pil ömrüne veya performansa ne gibi etkileri olduğundan bahsedilmemiş ancak gayet güzel çalıştığı gün gibi ortada. Yakında Jailbreak ile Siri’nin iPhone 4S haricinde iPhone 4, iPod Touch (4G) ve iPad 2 üzerinde çalıştırılabilen yöntemleri yayınlanacaktır. Geliştirici, illegal olduğu düşüncesiyle kısıtlı bilgi vermiş. Apple’ın gerek ticari kaygılar gerekse Siri’nin Apple serverlarında oluşturabileceği olası yük nedeniyle Siri’yi iPhone 4S’e özel olarak sunduğunu savunanların yanında, Beta sürümünün ardından (şu an diğer diller için çalışıldığı dedikoduları uçuşuyor) iPhone 4 ve iPad 2 için de yayınlanacağını savunanlar var. Ben yıllardır takip ettiğim kadarıyla Apple’ın Siri’yi yasal olarak iPhone 4 veya iPad 2 için (iPad 2 hakkında A5 işlemcisi nedeniyle kesin konuşamıyorum) kullanıcılara sunabileceğini sanmıyorum. Ama Apple bu, hazır şirkette eski taşlar artık yerinde olmadığına göre her an her şey olabilir.

Tagged With: , , , , , ,