iPhone 4s listelere girmeye başladı

Apple, ürünlerinde sıkça kapsamlı değişikliğe gitmiyor. Bunu hem Mac hem de iPhone modellerine görmek mümkün.

Zira Mac modelleri birkaç yıldır sadece donanımsal olarak yenilenirken iPhone’un dizaynı da 2G’den bu yana çok değişmemişti. Ancak mobil pazarda yaşanan rekabet Apple’ı bu konuda daha radikal değişiklikler yapmaya itti. İlk iPad ile iPad 2 arasında hem donanım hem de tasarım olarak farklar var. Üstelik iPad 2, ilk iPad’den sadece 1 yıl sonra piyasaya çıktı.

iPad konusunda yapılan bu strateji değişikliği, yeni iPhone konusunda da iki farklı senaryo oluşmasına sebep oluyor. Bazı kaynaklar Apple’ın iPhone 4 ile radikal bir değişime gittiğini ve yeni iPhone’un donanımsal yeniliklere sahip olacağını belirtiyor. Bunu iPhone 3G-3GS döneminde görmüştük. Ancak bazı kaynaklar da rekabette geri kalmamak için iPhone’un yine radikal bir değişim göstereceğini söylüyor. Buna da iPad-iPad 2 örneği verilebilir.

Hangi senaryonun gerçeğe dönüşeceği konusunda kanıtlar da bize yardımcı olmuyor. Zira iki iddiaya da destekleyecek sözde kanıtlar mevcut. Geçtiğimiz günlerde Vodafone, bir ürünün destek listesinde iPhone 5’e yer vermişti. Bu durumun duyulmasıyla birlikte de liste derhal güncellenmişti. Bu olay iPhone 5’e kanıt olarak gösterilirken bir başka operatörün listesinden iPhone 4s çıktı.

ABD’li operatör AT&T’nin iç sistemine ait bir listede iPhone modelleri sıralanıyor. Listenin en altında ise ‘iPhone 4s white’ adlı model dikkat çekiyor. İsmin sonundaki ‘S’ takısı küçük harfle  yazılmış. AT&T’nin Apple’ın en önemli partnerlerinden biri olduğunu da unutmamak gerek.

Tüm bunların yanında Apple’ın iPhone 4s ve iPhone 5 olarak iki farklı iPhone modelini aynı anda satışa sunacağına dair iddialar devam ediyor.  Yeni iPhone konusunda işi içinden çıkmak gittikçe daha zor hale geliyor. Umarız bu bekleyiş Ekim ayı içerisinde sona erer. iOS 5 ile birlikte iPhone 5’in, 5 Ekimde tanıtılacağı ve 15 Ekim’de satışa sunulacağına ilişkin dedikodular dolaşıyor.

Bu söylentilere inanmayı ben de isterdim ama hala Apple’ın etkinlik takvimi boş. iPhone 5’i sessiz sedasız piyasaya sunacaklarını da düşünmüyorum açıkçası. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Tagged With: , , ,