iPhone 5 dengeleri kökten değiştirebilir

Araştırma şirketi Piper Jaffray analisti Gene Munster’e göre iPhone 5, akıllı telefon piyasasında Apple’ın pazar payını ikiye katlamasını sağlayabilir.

Araştırma şirketi Piper Jaffray’in yaptığı yeni bir araştırmaya göre iPhone 5 Apple’ın pazar payını ciddi ölçüde artıracak bir güce sahip. Piper Jaffray analisti Gene Munster’ın yaptığı araştırma da bu sonucu işaret eder nitelikte. 216 cep telefonu kullanıcısının verdiği cevaplarla şekillenen araştırma raporuna göre, kullanıcıların yüzde 64’ü gelecekte iPhone kullanmayı istiyor. Bu kişilerin yüzde 29’u iPhone, yüzde 28’i Blackberry ve yüzde 17’si Android kullanıcılarından oluşuyor.

Araştırmaya katılan iPhone kullanıcılarının yüzde 94’ü ise yeni bir iPhone almak istediğini ifade ederken, yüzde 4’lük bir oranla diğer iPhone kullanıcıları Android ile çalışan telefonlardan birini satın alacağını söyledi. Bununla birlikte Android kullanıcılarının yüzde 42’si, Blackberry kullanıcılarının ise yüzde 67’si iPhone’a geçeceğini belirtti.

iPhone’a hizmet veren iki GSM operatörü şirketi de kendi içlerinde iPhone’a geçmesi olası kullanıcılar barındırıyor. iPhone’u kullanmayan Verizon kullanıcılarından yüzde 55’i iPhone’a geçmeyi düşünüyor. Aynı grubun dörtte üçü iPhone 5’i bekliyor. AT&T müşterilerinin yüzde 53’ü de gelecek iPhone’u bekliyor.

                                      

Tagged With: ,