Ana SayfaHaberiPhone 5 ve iPhone 5c'de WhatsApp Artık Kullanılamayacak

iPhone 5 ve iPhone 5c’de WhatsApp Artık Kullanılamayacak

Popüler çapraz platform mesajlaşma uygulaması WhatsApp, çeşitli iPhone modelleri ve Android akıllı telefonlar için vazgeçilmez uygulamalardan biri. Ancak, zaman zaman Meta’nın sahip olduğu platform, eski telefonlar için desteği kesiyor. Birkaç gün içinde WhatsApp, Apple’ın iPhone 5 ve iPhone 5c modelleri de dahil olmak üzere düzinelerce akıllı telefon üzerinde çalışmayı durduracak.

GizChina sitesi tarafından aktarılan habere göre WhatsApp, 31 Aralık 2022’de yaklaşık 50 farklı cihazda çalışmayı durduracak. Listedeki tüm cihazlar arasında iPhone 5 ve iPhone 5c de yer alıyor.

WhatsApp zaten Ekim ayında iOS 10 ve iOS 11 için geliştirmeyi durdurduğundan bu pek sürpriz olmadı. Bu, iPhone 5 ve iPhone 5c sahiplerinin artık uygulamanın en son sürümünü yükleyemediği anlamına geliyor.

iPhone 5, 2012 yılında iOS 6 ile piyasaya sürüldü ve 2019 yılına kadar en son iOS 10.3.4 sürümüne kadar güncellendi. 2013 yılında iOS 7 ile piyasaya çıkan iPhone 5c de iOS 10.3.4 ile 2019 yılına kadar güncellendi. Yıl farkına rağmen, iPhone 5c’nin iPhone 5 ile aynı A6 çipini paylaşıyorlardı. 

Elbette, iOS 10 veya iOS 11 çalıştıran bir iPhone 5s veya daha yenisine sahip olan kullanıcılar, WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için işletim sistemini güncelleyebilir.

Android telefonlar da listede

Yukarıda bahsedilen iPhone modellerine ek olarak WhatsApp, HTC Desire 500, Lenovo A820, LG Optimus ve Samsung Galaxy S3 gibi cihazlarda da çalışmayı durduracak. 31 Aralık’tan sonra kullanıcılar artık bu telefonlardan WhatsApp mesajı gönderemeyecek veya WhatsApp araması yapamayacak.

Şirket, daha modern akıllı telefonlarda WhatsApp deneyimini geliştirmeye odaklanabilmek için eski cihazlara verdiği desteği bıraktığını iddia ediyor. WhatsApp’a göre, uygulamayı bu eski cihazlarda hala kullanan yalnızca birkaç kişi var.

sahibinden.com web sitesinde birkaç tıklama ile şirketin yaptığı bu açıklamada haksız sayılamayacağı görülüyor.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar