iPhone X Konsepti

-

Apple’ın bu yıl tanıtacağı iPhone modeli, muhtemelen hakkında en çok söylenti üretilen model olacak gibi görünüyor. Kimi analistler Apple’ın mevcut çizgisinde devam edeceğini, iPhone 7s olarak adlandırılacak bu ürünün iPhone 7 ile aynı kasa içinde daha güçlü işlemci, kamera için daha iyi bir sensör ve birkaç ufak tefek iyileştirmeden öteye geçmeyeceğini savunuyor ki bu zamana kadarki ilerleyiş göz önünde bulundurulursa oldukça mantıklı.

Bir başka grup ise bu yıl iPhone’un 10. yılı olduğu için direkt yeni bir modele geçileceğini savunuyor.  Apple’ın iPhone 7 ile çok küçük bir adım attığını, asıl hedefin enerjiyi bu yeni nesil iPhone için kullandığına inanıyorlar. Yeni modelin geleceğini savunan grup içinde de iki ayrı grup var. Bir kısmı “iPhone 8” beklerken diğer kısım (yine onuncu yıla dayandırarak) “iPhone X” bekliyor.

Daha önce basına sızmış birkaç rapor, Apple’ın iPhone 4 / 4s modellerindeki cam ve paslanmaz çelik ile oluşturulan tasarım anlayışına geri dönebileceğine ilişkin sinyaller vermişti. Hem ön hem de arka yüzde, mevcut iPhone 6 / 6s / 7 modellerinin cam paneli gibi eğimli kenarlı paneller kullanılabileceği tahmin edildiği için bazı konsept tasarımcılar şimdiden bazı çizimler yapmaya başlamışlar bile.

Gerçi yaz aylarına kadar onlarca kişi yüzlerce uçuk kaçık tasarım çıkartacaktır. Bu yüzden yarın bir gün ülkemizdeki saçma sapan gazete ya da tv kanallarında “işte iPhone 8” vb haberlere itibar edilmemesi gerektiğini hatırlatmama gerek yok sanıyorum.

Apple’ın bu yılki hamlesi beklenedursun, “iPhone X” hayali kuran Imran Taylor’un konsepti web sitelerinde boy göstermeye başlamış. Biz Elma Dergisi’nde pek konsept görsel yayınlamaktan hoşlanmıyoruz fakat adettendir her yıl bu dönemlerde ortaya çıkan ilk çalışmalara mümkün olduğunca yer veriyoruz.

iPhone 4 / 4s modellerini andıran bu modern çalışmada en çok dikkat çeken detay şüphesiz ekranın neredeyse tamamen çerçevesiz oluşu ki bunun için hala erken olduğunu düşünüyoruz.

Ön yüzünde home tuşu bulunmayan tasarımın arkasında kameralar dikey olarak konumlandırılmış görülüyor ki bu, gerçekten beklenen bir detay. Yine arka yüzde yer alan Smart Connector’e iPhone 7 konseptlerinde de yer veriliyordu.
Farklı renk seçenekleri ile de çalışmalarını yayımlayan Taylor, tasarımı için bir de video hazırlamış;

Taylor’un çalışmalarının detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.