Ana SayfaMac BlogiPhone'un sanal klavyesi yeterince hızlı...

iPhone’un sanal klavyesi yeterince hızlı…

Hatırlayanlar vardır, ilk iPhone çıktığında klavyesi için, o günün donanım editörleri zayıf ve kötü puanlar vermiş, hatta deyim yerindeyse yerden yere vurmuşlardı. Zamanla bu düşüncesini değiştirenler de oldu, çakılıp kalanlarda…

Belki bilimsel sayılmaz ama website tasarımcısı, programcısı ve yöneticisi Phil Gyford, küçük bir yazı testi yapmış. Çeşitli giriş metodları kullanan Gyford’un test ettiği metodlar şöyle :

  • Apple Newton MessagePad 2100’ün el yazısı tanımlaması (1997)
  • Palm Vx’nin Graffiti (1999)
  • Palm Treo 650’nin fiziksel QWERTY klavyesi (2004)
  • Apple iPhone 3G’nin sanal QWERTY klavyesi (2009)
  • Kağıt ve Kalem
  • Tam boyutlu (MacBook) QWERTY klavye.

Deneysel çalışmanın grafik düzeninde sonucunu aşağıda yayımlıyorum.

Sonuçlar

Bilimsellikten çok deneysel bir çalışma olduğunu ifade eden Gyford’un çalışmasında fark ettiğiniz üzere ne kadar kısa sürerse o kadar hızlı yazım görünüyor. Bu denemede iPhone un klavyesi, tam boyutlu klavyenin ardından ikinci sırada testi tamamlamış. Tabiki arzu edenler testi kendileri de aynı yada farklı bir metin ile deneyebilir….

Metnin orjinalini merak edenler için (İngilizce)

“I have enough faith in my fellow creatures in Great Britain to believe that when they have got over the delirium of the television, when they realize that their new homes that they have been put into are mortgaged to the hilt, when they realize that the moneylender has been elevated to the highest position in the land, when they realize that the refinements for which they should look are not there, that it is a vulgar society of which no decent person could be proud, when they realize all those things, when the years go by and they see the challenge of modern society not being met by the Tories who can consolidate their political powers only on the basis of national mediocrity, who are unable to exploit the resources of their scientists because they are prevented by the greed of their capitalism from doing so, when they realize that the flower of our youth goes abroad today because they are not being given opportunities of using their skill and their knowledge properly at home, when they realize that all the tides of history are flowing in our direction, that we are not beaten, that we represent the future: then, when we say it and mean it, then we shall lead our people to where they deserve to be led!”

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar