Ive ‘da yorulmuş

Jonathan Ive ismini daha sık duymaya hazır olun. Apple’ın fantastik ürün tasarımlarının arkasındaki kalın perdelerle korunan Jonathan Ive, iPod, iPhone ve iPad’in gerçek mimarı olarak biliniyor. Jonathan Ive, Steve Jobs’ın sağlık nedenleriyle köşesine çekildiği şu aşamada ikiz çocuklarına daha fazla vakit ayırmak için memleketine, İngiltere’ye dönmek istediğini açıkladı.
jonathan_ive_apple_ipad_2
Jonathan Ive, Apple’da endüstriyel tasarım bölümünün başkan yardımcısı olarak çalışıyor. Kendisi PowerBook G4, MacBook, MacBook Pro, iPod, iPhone, ve iPad’in baş tasarımcısı. Yeni duyurulacak olan iPad 2 tasarımının da arkasındaki isim. Basınla arası pek ne kelime, hiç iyi değil. Kimseye röportaj vermiyor, hiç bir mecrada görüntülenmiyor. Apple ile olan sözleşmesi gereği, basın yasağı kapsamı altında bulunduğu söylentisi bile var.

jonathan_ive_apple_ipad_3

Apple’ın teknoloji dünyasına yön veren pek çok ürününde bizzat onun imzası var. Steve Jobs ile geliştirdikleri sinerjiden olsa gerek, biz ön planda hep Steve Jobs’ı gördük, herhangi bir Apple ürünü lansmanında kendisini görmek çok zor.

Şimdi ise Apple’da rüzgar tersine dönmüş durumda. Çünkü Jonathan Ive‘ın Apple’daki işine daha az bir zaman ayırma isteği tasarım dünyası gündemine bomba gibi düştü. Jonathan Ive, ikiz çocuklarının İngiltere’de (yani memleketinde) eğitim almalarını istemesinden ötürü vaktinin büyük bir çoğunluğunu İngiltere’de geçirmek istediğini Apple yönetimine iletmiş durumda.

Apple ise dedikodu borsasının yaydığı bilgilere göre bu teklifi olumsuz karşıladı. Zira Ive’ın ayda bir kaç kere Apple’ın Cuppertino’daki ofisine gelmesi demek, artık ondan eskisi kadar etkili yararlanılmaması demek. Bu arada Jonathan Ive, Steve Jobs’ın da önerisiyle Apple’dan bu yıl yaklaşık 30 milyon Dolar jestiyon primi aldı (neden acaba, iPad ve iPad 2′den dolayı olabilir mi?). Bu primin ikinci kısmı ise rivayete göre Jonathan Ive firmada kalmaya devam ederse kendisine ödenecek.

jonathan_ive_apple_ipad_4

Yeni Apple CEO Jonathan Ive mı?
Apple cephesinde ise Jonathan Ive’ı bu kararından döndürmek için Steve Jobs’ın makamına oturtma planları sesli olarak telaffuz edilmeye başlandı. Aksi takdirde, Apple’ın gizli para makinesi yuvadan uçup gidecek. Steve Jobs’ın sağlık durumunun kendisinin çalışma koşullarını nasıl etkileyeceğini Apple dahil tüm dünya merakla bekliyor. Çünkü, hatırlarsınız, Steve Jobs, bu yıl yeniden sağlık nedenleriyle belirsiz bir süreliğine izne çıktı. Jobs’ın kanser tedavisi gördüğü biliniyor.

Umarız, taşlar yerinden oynamaz ve Steve Jobs ile Jonathan Ive’ı (her ne kadar ikincisini ortalıkta göremiyorsak da) yerli yerinde görmeye devam ederiz.

 

Tagged With: , ,