Jailbreak nedir ne değildir ?

Bazılarına göre hobi, bazılarına göre bedava uygulamalara ulaşabildiğimiz bir yöntem, bazılarımız için ise özgürlüktür Jailbreak.  Cydia ise bu sistemin ana kaynağı. Aslında Jailbreak denince akla ilk gelen maalesef Cydia oluyor. Ama işin aslı öyle değil. Cydia’ da jailbreakten yararlanan bir program sadece.  Sahibi ise Jay Freeman. Bu yazımda sizlere Jailbreak’ ten bahsetmek istiyorum. Kimilerine göre güvenli, kimilerine göre güvensiz veya ios cihazınızı savunmasız bırakan bir sistem. Jailbreak yapın demiyorum fakat  Apple dünyasındaysak herkesin bu yöntemi bilmeye hakkı olduğunu düşünmekteyim. Size bir tavsiyem olacak. Ben anlamam, etmem diyen okuyucularımıza diyeceğim şudur ki; dışarıda telefoncularda gördüğünüz ”Jailbreak yapılır” diyen simsarlara asla para vermemeniz. Konu Apple olunca yine ülkemiz simsarlarınca fahiş fiyatlar devreye giriyor. Oysa yaptıkları işlemin maliyeti ”0” türk lirası. Jailbreak in nasıl yapıldığını başka bir yazıya saklıyorum. Orada detaylı bir şekilde değineceğim bu konuya. Şuanda genel olarak Jailbreak nedir ? Getirileri nelerdir ? tarzı sorularınıza cevap verebilmek.

iPhone 5′ te çalışan Cydia programının fotografı

Jailbreak adından da anlaşılacağı gibi hapishaneden kaçış anlamına gelir. Yani iCihazınızı hapisten kurtarmak. Bu yöntem ile iCihazınızı özgürlüğe kavuşturabilir, Apple’ dan bağımsız çalışan uygulama geliştiricilerin uygulamaları ile tanışabilir, birçok kullanışlı uygulamaları iCihazlarınıza indirebilirsiniz.  Installious adlı uygulama ile AppStore’ da ki bütün uygulamaları bedavaya indirebilirsiniz. Androidçilerin

ağzında motto olan ”Ama ios özgür bir işletim sistemi değil” cümlesini jailbreak yöntemi ile mezara gömmek mümkün. Peki jailbreak legal mi illegal mi ? Bu konuda 2 sene önce Amerika’ da bir dava görüldü ve sonucunda Jailbreak’ in yasal olduğu kararına varıldı. Fakat jailbreak ile indirdiğiniz korsan uygulamalar için geçerli değil bu durum. Jailbreak telefona dışarıdan müdahaleye açık hale getirebildiğinden yani Apple’ ın borusunun ötmediği bir hayat sunduğundan, insanlar tarafından kısa bir süre içerisinde benimsendi. Apple’ ın ios sistemini kapalı tutmasının sebebi ise; asla ödün vermeyeceği stabilite ve güvenliğin şirketin bir numaralı önceliği halinde olması. Benim için stabilite ve güvenlik bir numaralı önceliktir diyen okurlarımız bu uygulamadan uzak dursunlar. Ama orta derecede önemseyen okuyucalarımız ise rahatlıkla bu uygulamayı cihazlarına yükleyebilir. Zira bu uygulama tahmin edildiği kadar zararlı bir uygulama değildir. Fakat şunu belirtmekte fayda var, eğer telefonunuz Jailbreak’ li ise garanti kapsamı dışında kalıyor. Bunu göz önüne almanızı tavsiye ederim.

Şuanda mevcut işletim sistemi olan ios 6.0 için Jailbreak, 1 ve 2 jenerasyon öncesi cihazlar için çoktan çıktı bile. Eski işlemcileri birçok açık bularak kıran ve eski iPhone 4, iPad 2 gibi cihazlara özgürlük getiren Pod2g, Dev-Team gibi gruplar yeni işlemci olan A6  için mutlaka bir açık bulacaklarını düşünüyorum. Hatta iPhone 5, iPad 3 için Jailbreak yolda dedikoduları şu sıralar yoğunlaşmış durumda. iPhone 5 çıktından 3 gün sonra internete bomba gibi düşen görselden sonra şaşkınlığımı gizleyememiştim. Her ne kadar doğruluğu sorgulanabilecek bir görsel de olsa, benim asıl kaynağım olan Dev-Team ve Pod2g’ in resmi açıklamaları önemli. Şuan da üzerinde çalıştıklarını belirtiyorlar.

Jailbreak ile ilgili daha önce yazılmış makalelere Jailbreak etiketi ile ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.


 

 

Tagged With: ,