Kişiye Özel Titreşim Yaratın, iPhone’unuz Sessizdeyken Kimin Aradığını Bilin

iPhone’unuz sessizdeyken ekrana bakmaya gerek duymadan çağrıların kimden geldiğini bilmek ister miydiniz? İOS 6’nın özel titreşim uyarısı yaratabilme yeteği sayesinde bunu kolayca yapabilirsiniz. Tıpkı kişiye özel farklı zil sesi ayarlayabildiğiniz gibi, kişlelere özel benzersiz bir titreşim uyarısı yaratabilirsiniz.

Bireysel titreşim uyarısı yaratmak için, “kişiler”den ya da “telefon uygulaması”ından istediğiniz kişiyi seçin. “Düzenle” butonuna dokunun ve “titreşim” kısmına girin.

20130216-232446.jpg

Listede “saptanmış”, “standart” ve “özel seçeneklerini göreceksiniz. Hazır titreşim uyarılarından birini kullanmak istiyorsanız standart başlığı altında listelenen seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Kişiye özel eşsiz bir titreşim uyarısı yaratmak istiyorsanız “yeni titreşim yarat” başlığına dokunun.

20130216-232525.jpg

“Yeni titreşim yarat” butonuna dokunduğunuzda, karşınıza çıkan örünrü üzerinde herhangi bir yere dokunarak farklı titreşim dalgaları oluşturabilirsiniz. Parmağınızı basılı tutmanız eş zamanlı ve kesintisiz bir titreşim dalgası yaratırken, küçük dokunuşlar kısa kısa ve kesintili titreşimlere neden olur.

20130216-233204.jpg

Bu işlemi yaparken aklıma nedense mors alfabesi geldi. Mors alfabesinde her harf kısa ve uzun sinyallere karşılık gelecek şekilde “.” ve “-” den oluşur. Örneğin, “e” harfi “.”, “d” harfi “-..”, “a” harfi “.-” şeklinde ifade edilir. “Eda” adındaki bir arkadaşınız için mors alfabesinden yararlanarak eşsiz bir titreşim yaratalım. “Eda”nın mors alfabesindeki yazımı şu şekilde olur; “.-…-” Mors alfabesinde noktalar kısa, çizgiler uzun sinyaller olduğuna göre, kişinin adının mors alfabesindeki karşılığına göre kısa ve uzun titreşimler yaratabilirsiniz.

20130216-235107.jpg

Bu mors alfabesi işi karışık geldiyse boşverin gitsin. Yaratıcılıkta sınır yok, kendi uydurduğunuz bir titreşim dalgası da fazlasıyla iş görecektir. Yarattığınız titreşimi hissetmek için “dinle” butonuna dokunun. Eğer kaydetmek isterseniz yukarıdaki “kaydet” kısmından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

20130216-235428.jpg

Son olarak yarattığınız titreşime bir isim vermeniz gerekiyor. Ortaya çıkarttığınız esere uygun bir isim bulacağınızdan hiç şüphem yok.

Herkese iyi eğlenceler…

(Bu konuyu yazmamı öneren Elma Dergisi okuru ve takipçisi Okan Kamış’a teşekkür ederim.)

Tagged With: ,