Kişiye Özel Titreşim Yaratın, iPhone’unuz Sessizdeyken Kimin Aradığını Bilin

-

iPhone’unuz sessizdeyken ekrana bakmaya gerek duymadan çağrıların kimden geldiğini bilmek ister miydiniz? İOS 6’nın özel titreşim uyarısı yaratabilme yeteği sayesinde bunu kolayca yapabilirsiniz. Tıpkı kişiye özel farklı zil sesi ayarlayabildiğiniz gibi, kişlelere özel benzersiz bir titreşim uyarısı yaratabilirsiniz.

Bireysel titreşim uyarısı yaratmak için, “kişiler”den ya da “telefon uygulaması”ından istediğiniz kişiyi seçin. “Düzenle” butonuna dokunun ve “titreşim” kısmına girin.

20130216-232446.jpg

Listede “saptanmış”, “standart” ve “özel seçeneklerini göreceksiniz. Hazır titreşim uyarılarından birini kullanmak istiyorsanız standart başlığı altında listelenen seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Kişiye özel eşsiz bir titreşim uyarısı yaratmak istiyorsanız “yeni titreşim yarat” başlığına dokunun.

20130216-232525.jpg

“Yeni titreşim yarat” butonuna dokunduğunuzda, karşınıza çıkan örünrü üzerinde herhangi bir yere dokunarak farklı titreşim dalgaları oluşturabilirsiniz. Parmağınızı basılı tutmanız eş zamanlı ve kesintisiz bir titreşim dalgası yaratırken, küçük dokunuşlar kısa kısa ve kesintili titreşimlere neden olur.

20130216-233204.jpg

Bu işlemi yaparken aklıma nedense mors alfabesi geldi. Mors alfabesinde her harf kısa ve uzun sinyallere karşılık gelecek şekilde “.” ve “-” den oluşur. Örneğin, “e” harfi “.”, “d” harfi “-..”, “a” harfi “.-” şeklinde ifade edilir. “Eda” adındaki bir arkadaşınız için mors alfabesinden yararlanarak eşsiz bir titreşim yaratalım. “Eda”nın mors alfabesindeki yazımı şu şekilde olur; “.-…-” Mors alfabesinde noktalar kısa, çizgiler uzun sinyaller olduğuna göre, kişinin adının mors alfabesindeki karşılığına göre kısa ve uzun titreşimler yaratabilirsiniz.

20130216-235107.jpg

Bu mors alfabesi işi karışık geldiyse boşverin gitsin. Yaratıcılıkta sınır yok, kendi uydurduğunuz bir titreşim dalgası da fazlasıyla iş görecektir. Yarattığınız titreşimi hissetmek için “dinle” butonuna dokunun. Eğer kaydetmek isterseniz yukarıdaki “kaydet” kısmından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

20130216-235428.jpg

Son olarak yarattığınız titreşime bir isim vermeniz gerekiyor. Ortaya çıkarttığınız esere uygun bir isim bulacağınızdan hiç şüphem yok.

Herkese iyi eğlenceler…

(Bu konuyu yazmamı öneren Elma Dergisi okuru ve takipçisi Okan Kamış’a teşekkür ederim.)

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

4 YORUMLAR

  1. hayret bunu nasıl kaçırmışım ben. ekranın farklı yerlerine dokunduğunuzda farklı yerlerden titreşim alıyorum sanki. birden fazla mı titreşim motoru varki bu alette?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.