Mac’e dönüş; Mac Os X 10.7 Lion

Mac OS X 10.7 Lion

Sevindirici bir haberle sakin Apple Ekosistemi bir anda çalkalanmaya başladı. Son bir aydır Elma Dergisi Serverlarında da rastladığım 10.7 işletim sistemi nihayet bir isme sahip olmuş gibi görünüyor. Apple’ın 20 Ekim’de gerçekleştirmeyi planladığı basın etkinliğinin konusu kesinlikle yeni işletim sistemi 10.7 olacak. Görsele baktığımızda, Trackpad’in arkasına gizlenmiş bir aslan görüyoruz. Engadget in kaynakları da yanıltmaz ise yeni işletim sistemimizin adı lion (Aslan) olacak. Aslan, ormanların kralı… Sürekli büyük kedilerin işletim sistemimiz Mac OS X e isim verdiğini biliyorsunuz.

Aslan, muhtemelen öylesine büyük bir atılım olacak ki, Apple bu kediyi sona sakladı. Ben arada birkaç kedi daha çıkar, 10.10’a aslan ismini verip Mac OS X sayfasını kapatırlar diye düşünmüştüm. Görselden anladığım kadarıyla Multitouch kullanımı sadece Mac OS X üzerindeki belirli bazı uygulamalar ile sınırlı olmayacak. 10.7’de bol bol geniş dörtgen’e ihtiyacımız olacak diye düşünüyorum. Tanıtım tarihini düşünürsek, yaklaşık 1-1.5 yıl aralığında Lion evimize girer diye düşünüyorum. Mac OS X Lion hakkında bir ön tanıtım ile birlikte Apple’ın yeni iLife paketini de artık resmen duyuracağını şimdiden sizinle paylaşayım. Yaz döneminin geçmesi ile işlerimin yoğunluğu da artık azalmaya başladı. Büyük bir aksilik çıkmaz ise etkinlik kanlı canlı olarak Elma Dergisi’nde mümkün olan tüm kaynaklar kullanılarak sizlere Türkçe olarak sunulacak. Apple son basın etkinliğinde iPod’ları canlı yayında tanıtmıştı. Canlı yayın yapılmazsa, mutlaka Elma Dergisi’nde kalın.

Is The Mac Ready for Multitouch?

Dedikodular arasında artık güncelleyin beni diye bağıran MacBook Air’in iOS işletim sistemine geçebileceği, Multitouch Ekrana sahip Mac’lere dair bolca kanıt bulunacağı da var.Artık şu saatten sonra 20 Ekim ‘ e kadar uslu uslu, sakince bekleyebilen Mac kullanıcısına şimdiden alkış… :)

Tagged With: , , ,