Mac’iniz OS X 10.8 için hazır mı?

Apple bu hafta başında OS X Mountain Lion Gold Master sürümünü geliştiricilere dağıttı. Uzun zamandır Mountain Lion’ın çalışması için gereken donanımsal özelliklerini biliyorduk. Bugün Apple da OS X Mountain Lion sürümünü çalıştırabilecek olan Mac modellerini duyurdu.

Mac’iniz aşağıdaki modellerden biri olabilir:

– iMac (Mid 2007 or newer)

– MacBook (Late 2008 Aluminum, or Early 2009 or newer)

– MacBook Pro (Mid/Late 2007 or newer)

– MacBook Air (Late 2008 or newer)

– Mac mini (Early 2009 or newer)

– Mac Pro (Early 2008 or newer)

– Xserve (Early 2009)

Apple’ın bu ay sonunda kullanıcılara vermesi beklenen OS X Mountain Lion sürümü bazı eski 64-bit’e sahip Maclere destek vermiyor. Apple’ın neden böyle birşey yaptığı tartışma konusu…

Apple, Mountain Lion yükselmesinin neden 64-bit de olmadığı sorularını reddetti. Biz ileri de OS X grafik alt yapı sistemini geliştirmek için tasarlanmış bir güncelleştirmenin gelmesinden şüpheleniyoruz. Andrew Cunningham GPU’lar Mountain Lion tarafından desteklendiğinden beri bu şüpheler vardı.

 

Mountain Lion  64-bit çekirdek çalıştırabilen herhangi bir Mac ile uyumlu iken, yükleme 32-bit çekirdek uzantılarıyla (KEXTs) destekler.

Bazı 64-bit KEXT GPU’lar önce önerilmiyor olsa da raporda yaygın kullanımlarının olduğu belirtiliyordu. Görünüşe göre Apple OS X Mountain Lion 64-bit’i desteklemek için sürücüleri yükseltmeye kaynak harcamıyor.

Tagged With: , ,