New York’u Robot Saldırısından Kurtarın!

20130327-225042.jpg

Yeni nesil oyunlarla aramın iyi olmadığını sıkı takipçilerimiz bilir. Çeşitli yazılarda günümüz oyunlarının yüzeyselliğinden yakınıp, iOS ve diğer mobil platformların milyonlarca indirilip rekorlar kıran ün yapmış oyunlarına bir türlü ısınamadığımı belirtmiştim. Buna karşın, az sayıda da olsa iOS için yapılmış beni şaşırtan, etkileyen ve içine çeken oyun mevcut.

Bunlardan birisi de dergimizin kurucusu Mehmet Avincan’ın önerisiyle indirip oynadığım Crushin’ Robots adlı oyun. Oyunda beni çeken en büyük neden ise bilim kurgu temelli sağlam bir mavra içermesi sanırım. Açıkçası oyun, yapımcı şirketin adından başlayarak sağlam bir geyik içeriyor ve sizi tebessüm ettiriyor.

20130327-225118.jpg

Falling Objects Entertaintment imzalı bu eğlenceli oyununun amacı, New York’u işgal etmeye çalışan robot ırkına karşı “Çanakkale Geçilmez” savunması yapmak. Kara ve çoğunluka deniz yoluyla NY şehrini istilaya yeltenen robotlara karşı yüksek bir binanın çatısından verilen büyük karşılık, amansız bir direniş…

Sakın bu laflarımı ciddiye almayın zira oyunun geyik atmosferi bana da sirayet etmiş durumda. Robotların hareketleri, yürüşleri, mimikleri ve çıkardıkları sesler son derece komik. Sizin savunma araçlarınız ise daha da komik; Çivi tabancası, ingiliz anahtarı, propan tüp vs… Tabii savunma hattı sadece sizinle ve egzantirik silahlarınızla sınırlı değil… Koskoca New York şehri bu mücadelede sizi yalnız bırakmıyor.

20130327-225314.jpg

Sıkıştığınızda havadan, denizden ve karadan yardım teklif eden ve bir tuşla çağırabildiniz NYPD’nin (New York Polis Department), şehir bisikletçilerinin ya da belediye araçlarının hakkı ödenmez. Zira oyundaki tek amacınız, denizden gelen robotların bulunduğunuz binaya tırmanıp şehri işgal etmelerini engellemek.

Bunun için sadece iki canınız var ve dakikalar ilerleyip bölüm atladıkça daha kalabalık gelen robot düşmanlarınızla baş başasınız. Tabii siz direndikçe robotlar çeşitleniyor ve daha gelişmiş özelliklere sahip robot modelleri işgale destek veriyor. Örneğin uçan, hızlı giden ya da yeri kazıyarak dibinizde biten türden robotlar bunlar…

20130327-225554.jpg

En başa dönecek olursak, bu oyunu neden sevdim?.. Çünkü oyun tamamen geyik unsurlar içeriyor ve bunu gerçekten ince düşünülmüş espriler, oyunu tek düzelikten kurtaran bir çeşitlilik içinde sunuyor. Örneğin, kendi silahlarınızı da geliştirebiliyorsunuz ve sizin başarınıza bağlı olarak düşman da çeşitleniyor. Sürekli aynı tek düzelik içinde akıp giden oyunlardan değil; renkli, neşeli, eğlenceli bir oyun Crushin’ Robots

Eğer siz de, üzerine Mario basınca ters dönen ve bir süre sonra kendine gelip eline aldığı kabuğunu sırtına yerleştirerek hiçbir şey yokmuş gibi yoluna devam eden kaplumbağa geyiğine tebessüm etmiş nesildenseniz, bu oyunu kesin seveceksiniz… Yok, “Mario’da neyin neysi?” diyenlerdenseniz, açıkçası pek bir şey diyemiyorum.

Hepinize iyi eğlenceler dilerim…

Tagged With: , , , ,