ProcutX Uygulaması ile Final Cut X’i iPad’inizden Kontrol Edin

20130206-201111.jpg

Sayısal video yaygınlaşmadan önce, kurgu işlemi son derece pahalı ve büyük analog kurgu setlerinde gerçekleştirilirdi. Bu tuhaf makinaların üzerindeki onlarca tuşun ayrı ayrı görevleri vardı. Video kesme, ekleme, çıkarma, efekt verme, ses ekleme, hızlı ileri / geri sarma, yavaşlatma vb. sayısız işlem bu tuşlar ve joystickler aracılığı ile yapılırdı.

20130206-200040.jpg
(Sony Betacam formatı için video montaj ünitesi)

Sayısal video düzenleme programları deckler aracılığı yapılan video montaj işini bilgisayar ortamına taşıdı. İşlemlerin özü pek değişmese de, video düzenleme artık çok daha kolay ve çabuk yapılabiliyor. Sağlanan vakit tasarrufu da daha özgün ve yaratıcı çalışmalara olanak sağlıyor. Buna rağmen, analog video dönemini yaşamış, eski kurgu setlerine elini değdirmiş benim kuşağımın, sayısal arayüzle entegre çalışan, fiziksel bir montaj seti takıntısı daima olmuştur.

20130206-200342.jpg
(Final Cut X arayüzü)

Bu isteği gören aksesuar üreticileri de boş durmadı ve zaman içinde sayısal video düzenleme programlarının en eskilerinden ve bilinenlerinden olan Final Cut ve diğerleri için çeşitli donanımlar ürettiler. Bu donanımlar fiziksel montaj seti hissini yaratan ve sayısal kurgu sırasında fareye olan bağımlılığı azaltarak, kurgucuya hız kazandıran ekipmanlardır ve hala yaygın olarak kullanılmaktalar.

20130206-200445.jpg
(Final Cut için tasarlanmış Shuttle marka kontroller)

Pixel Film Studios tarafından dizayn edilen ve LightWORK tarafından yaratılan ProcutX ise sayısal video düzenlemede yeni bir deneyimin kapılarını aralıyor. Final Cut X ile birlikte çalışan ProcutX, video tasarım için ihtiyaç duyduğunuz önemli araçları iPad ekranına taşıyor. Sloganında da belirtildiği gibi, “Final Cut X kontrol arayüzü” işlevini gören uygulama, birçok işlemi iPad üzerinden kolay ve hızlıca yapmanızı sağlıyor.

20130206-201702.jpg

Bu yenilikçi uygulamayı henüz deneme şansım olmadı ancak arayüze baktığımda, araçların, shuttle’ın, görev düğmelerinin, video yavaşlatma / hızlandırma işlevlerinin son derece kullanışlı yerleştirildiğini görüyorum. Tahminim, ProcutX ile video düzenleme sandığımızdan çok daha keyif verici bir hal alacak.

20130206-201219.jpg

ProcutX App Store’da 44.99 TL’ye satılıyor. 8.9 Mb büyüklüğündeki uygulama iOS 5.1 ve Final Cut X 10.0.7 sürümlerini gerektiyor.

Tagged With: , , ,